David Bowie nie żyje. POŻEGNANIE legendy muzyki i ikony popkultury [ZDJĘCIA]
1 Doniesienia o śmierci muzyka potwierdził jego syn Duncan Jones (znany jako Zowie Bowie) w rozmowie z telewizją Sky News i na Twitterze: – Jest nam przykro i bardzo smutno – napisał publikując zdjęcie z ojcem. Artystę pożegnał również premier Wielkiej Brytanii David Cameron: – Dorastałem słuchając i oglądając geniusza pop Davida Bowiego. Był mistrzem coraz to nowszych kreacji, któremu zawsze się udawało. Wielka strata.
2 David Bowie urodził się jako David Robert Jones (nazwisko zmienił w 1966 roku, by uniknąć pomyłek z muzykiem amerykańskiej kapeli The Monkees). Na rynku płytowym zadebiutował rok później, a pierwszego przeboju doczekał się w roku 1969. Singiel "Space Oddity", którego wydanie zbiegło się z lądowaniem Amerykanów na Księżycu, stał się zresztą przełomem w karierze artysty (dotarł do 5. miejsca zestawienia na Wyspach Brytyjskich).
PAP/EPA / David Bebbington
3 W latach 70. wiele kontrowersji wzbudził androgeniczny wizerunek Davida Bowie, który na okładce płyty "The Man Who Sold The World" został uwieczniony ubrany w sukienkę. Była to zapowiedź artystycznego alter ego Bowiego – przybyłego z kosmosu Ziggy'ego Stardusta i początek ery glam rocka. Ziggy wrócił na kolejnym, legendarnym dziś albumie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" w 1972 roku. Bowie opowiadał na nim historię kariery kosmity, który na Ziemi stał się gwiazdorem rocka. Rok później (po wydaniu drugiego krążka sygnowanego przez Ziggy'ego Stardusta, "Aladdin Sane") Bowie oświadczył w trakcie koncertu, że to już jego ostatni występ i pożegnał się z tą postacią.
PAP/EPA
4 Z singlem "Fame" (nagranym z Johnem Lennonem) z płyty "Young American" stał się numerem 1 w Ameryce, gdzie zresztą zamieszkał w 1975 roku. Tak narodziło się nowe wcielenie artystyczne Bowiego – mistrz elegancji Thin White Duke. Wtedy też spróbował sił w aktorstwie – zagrał w dramacie science-fiction Nicolasa Roega "Człowiek, który spadł na ziemię" (1976). David Bowie wystąpił również u boku Marleny Dietrich w "Zwyczajnym żigolo" i u Martina Scorsese w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" (1988). Wreszcie w pewnym momencie swojej kariery chwycił za pędzel, więc dziś w galeriach całego świata można oglądać obrazy Bowiego.
PAP/EPA / Hans H. Kirmer
5 W Berlinie, w którym mieszkał w latach 1976–1978, wynajmował mieszkanie przy Hauptstrasse 155, łapał metro na Potsdamer Platz, balował w słynnym nocnym klubie "Dschungel" i próbował zerwać z uzależnieniem od kokainy, poniewczasie odkrywając, że Berlin lat 70. był wedle jego własnych słów "europejską stolicą hery". Jednak przede wszystkim wraz z Brianem Eno stworzył trzy płyty uznawane po dziś za jedno z największych osiągnięć muzycznych z pogranicza rocka, popu i elektroniki: "Low", "Heroes" i "Lodger" oraz wyprodukował i częściowo napisał dwa solowe albumy Iggy'ego Popa: "The Idiot" i "Lust for Life".
PAP/EPA
6 Wielkim sukcesem komercyjnym Davida Bowiego stał się także nagrany z producentem Nilem Rogersem album "Let's Dance" z 1983 roku. Potem przyszedł czas na kolejne przeboje z "Heroes", "Changes", "Under Pressure" i "China Girl" na czele. W sumie artysta wydał 25 albumów, które na całym świecie sprzedały się w liczbie ponad 140 milionów egzemplarzy. Ten ostatni 8 stycznia 2016 roku. "Blackstar" był prezentem na jego 69. urodziny. Od Bowiego dla fanów i świata.
PAP/EPA / JUERGEN DUERRWALD
7 W maju 1973 roku David Bowie był krótko w Warszawie (wracał z Moskwy), a wizyta ta zainspirowała go do napisania utworu "Warszawa". Podczas postoju na Dworcu Gdańskim przespacerował się chwilę po Żoliborzu i, co ważne, w jednym ze sklepów muzycznych kupił winyl ludowego zespołu Śląsk. Góralska melodia Śląska w opracowaniu Stanisława Hadyny posłużyła za motyw muzyczny wspólnego dzieła Briana Eno i Bowiego, "Warsaw". Numer znalazł się na jednej z najsłynniejszych płyt Davida "Low" z 1977 roku i stał się inspiracją dla wielu późniejszych genialnych muzyków. Przede wszystkim Iana Curtisa, który na fali fascynacji kompozycją nazwał swój zespół Warsaw. Niedługo potem zmienił jednak nazwę na Joy Division (w tym samym czasie istniał bowiem zespół Warsaw Pakt, z którym ich mylono). W Polsce Bowie nigdy nie wystąpił – jego koncerty, choć zapowiadane, były odwoływane (ostatnio w lipcu 2014 roku).
PAP/EPA / MAURIZIO GAMBARINI
8 W czasie swojej prawie 50-letniej kariery David Bowie wyrósł na jedną z najważniejszych postaci sceny muzycznej, jej ikonę i inspirację dla pokolenia muzyków, fotografów, filmowców i projektantów. Współpracował z takimi sławami, jak Mick Jagger, Tina Turner czy Pat Metheny. Zajmował się także produkcją nagrań innych muzyków, takich jak: Lou Reed, The Stooges oraz Moot the Hoople. Grający na trzynastu instrumentach, Bowie w 1996 roku został członkiem Rock And Roll Hall of Fame, a magazyn "Rolling Stone" umieścił jego nazwisko na 39. miejscu listy najwybitniejszych artystów muzycznych wszech czasów. Zaś w plebiscycie "BBC History Magazine" na najbardziej stylowego Brytyjczyka wszech czasów zwyciężył, pokonując nawet królową Elżbietę I.
PAP/EPA / LFI
9 Po ataku serca i operacji, jaką Bowie musiał przejść w 2004 roku podczas trasy koncertowej "Reality Tour", muzyk praktycznie wycofał się z aktywnego artystycznego życia i wielu wątpiło, czy kiedykolwiek jeszcze nagra płytę. Ale wrócił i w dniu swoich 66. urodzin niespodziewanie przerwał trwające blisko dekadę milczenie, publikując singiel "Where Are We Now", zapowiadający krążek "The Next Day". I to był kolejny wielki sukces Anglika.
PAP/EPA / FABRICE COFFRINI
10 Niezwykle żył, niezwykle tworzył i niezwykle pożegnał się ze światem – albumem nagranym z jego wiernym producentem Tonym Viscontim. Wydany w dniu 69. urodzin artysty krążek budził wiele emocji tak wśród fanów, jak i dziennikarzy, którzy okrzyknęli go najważniejszą płytą roku 2016. – Największy kameleon muzyki znowu zaskoczył. W swoje 69. urodziny wypuścił album inspirowany jazzem. Efekt? Znakomity – pisał Wojciech Przylipiak w recenzji dla "DGP". CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Instagram / Jimmy King
11 David Bowie był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Mary Angela Barnett (Angela Bowie), z którą wziął ślub 19 marca 1970 roku w Londynie i doczekał się, dziś 44-letniego syna Duncana Haywooda Zowie'ego. W 1992 roku ożenił się z somalijską modelką Iman Abdulmajid, z którą miał córkę (dziś 15-letnią) Alexandrię Zahrę Jones. Co ciekawe, jak pisze Małgorzata Puczyłowska w książce "Być dzieckiem legendy", gwiazdor przeżył też krótki romans z Adą Rusowicz, którą w 1969 roku spotkał na Malcie.
PAP/EPA / PETER FOLEY
12 – Jego idolami byli James Dean i Marilyn Monroe, którzy umarli młodo. David był przekonany, że zginie zastrzelony przez szalonego fana – mówił perkusista Bowiego, Mick Woodmansey. Na szczęście tak się nie stało. Żal, że odebrał go nam rak. W ostatnich latach rzadko widziany był publicznie. Mało kto wiedział, że walczy z nowotworem. David Bowie zmarł 10 stycznia. Miał 69 lat.
PAP/EPA / ANDY RAIN
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję