Tajemnica "Czarnego Anioła": Gdzie się podziała Ewa Demarczyk? [ZDJĘCIA]
1 Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Była studentką architektury, gdy związała się z kabaretem "Cyrulik" założonym przez studentów krakowskiej Akademii Medycznej. Pierwszy raz zaśpiewała publicznie w lutym 1961 roku na Balu Rymarza. Rok później przeszła do kabaretu "Piwnica pod Baranami", by stworzyć artystyczny super-duet z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Ta współpraca przyniosła jej największy rozgłos.
PAP Archiwalny / Ryszard Okoski
2 Demarczyk zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów do muzyki polskich kompozytorów i występów, które stawały się prawdziwymi spektaklami. W repertuarze miała poezję m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Johana Wolfganga von Goethego, Osipa Mandelsztama. Do historii weszły wykonywane przez nią utwory: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów" oraz "Groszki i róże". Za swoją działalność artystyczną została po latach wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka.
PAP Archiwalny / Cezary Langda
3 Na scenie dawała z siebie wszystko. Schodziła z niej dwa kilo lżejsza. Mdlała w garderobie. Skrajna perfekcjonistka, słynęła z wybuchowego charakteru, a – jak wspominają przyjaciele artystki – na niedogodności reagowała zawsze tak samo: awanturą. Co szczególnie często zdarzało się jej przed koncertami. A trzeba pamiętać, że ikona polskiej estrady występowała nie tylko w kraju, a na scenach niemal całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Demarczyk koncertowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo czy w Varadero na Kubie.
AKPA
4 Ewa Demarczyk mogła rzucić świat na kolana. Dyrektor paryskiej Olympii Bruno Coquatrix zobaczył ją na festiwalu w Sopocie i zaprosił do Francji. Miał powiedzieć, że będzie jego drugą Edith Piaf. Nic z tego nie wyszło, ponoć przez trudny charakter Polki i dlatego, że nie chciała śpiewać francuskich piosenek. Odrzuciła dwuletni kontrakt, jaki zaproponował jej Coquatrix.
PAP Archiwalny / Henryk Rosiak
5 Dalekie od bajki było również życie osobiste "Czarnego anioła". Pierwsze małżeństwo ze skrzypkiem z "Mazowsza" trwało tylko kilka miesięcy. Drugi mąż okazał się złodziejem, który okradał nie tylko ją samą, ale również znajomych artystki.
PAP Archiwalny / Jacek Bednarczyk
6 Ostatni koncert Ewa Demarczyk dała w 1999 roku w Poznaniu. Krążą pogłoski, że już wtedy straciła głos. Od ponad 16 lat nie udzieliła nikomu wywiadu. Unika mediów i ludzi. Wycofywała się z życia. Bardzo rzadko odbiera telefony, nawet od dawnych przyjaciół. "Czarny Anioł polskiej piosenki" zniknął na dobre?
PAP Archiwalny / Jacek Bednarczyk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję