Tak świętowano 25-lecie kultowego musicalu "Metro" [ZDJĘCIA]
1 "Metro" to fenomen nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Musical grany jest od ćwierć wieku i wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Obejrzały go już ponad 2 miliony osób w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Francji.
PAP / Paweł Supernak
2 Prapremiera "Metra" odbyła się 30 stycznia 1991 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wtedy też po raz pierwszy u nas zastosowano efekty specjalne, jak lasery i ultrafiolet.
PAP / Paweł Supernak
3 Musical opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Uliczni muzycy, tancerze i śpiewacy najpierw wywołują sensację, podbijając publiczność w podziemiach metra, a potem otrzymują propozycję pracy w nastawionym na zysk teatrze...
PAP / Paweł Supernak
4 Libretto napisały Agata Miklaszewska i Maryna Miklaszewska, scenografię stworzył Janusz Sosnowski, kostiumy zaprojektowała Ewa Krauze.
PAP / Paweł Supernak
5 W rolę głównego bohatera – Jana wcieliło się już siedmiu artystów, m.in. Robert Janowski, Janusz Józefowicz, Dariusz Kordek, Jerzy Grzechnik i Jan Traczyk. Ankę grało dziewięć aktorek. m.in. Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Natasza Urbańska, Natalia Srokocz i Natalia Kujawa.
PAP / Paweł Supernak
6 Występy w tym muzycznym przedstawieniu pozwoliły zaistnieć na polskiej scenie wielu sławnym dziś artystom, między innymi Edycie Górniak, Katarzynie Groniec, Robertowi Janowskiemu, Katarzynie Skrzyneckiej, Dodzie, czy Michałowi Milowiczowi.
PAP / Paweł Supernak
7 "Metro" miało też swoją premierę na Broadwayu w 1992 roku, siedem lat później w Moskwie, a potem w Sankt Petersburgu. Od 1977 roku jest grane w teatrze Buffo.
PAP / Paweł Supernak
8 Premiera "Metra" na Broadwayu, 16 kwietnia 1992 roku w teatrze Minskoff, była reklamowana w amerykańskich mediach hasłem "Let freedom sing and dance" - "Pozwól wolności śpiewać i tańczyć".
PAP/EPA / Paweł Supernak
9 Za oceanem musical początkowo został przyjęty przez krytyków chłodno. Pisano między innymi, że spektakl przypomina kopię słynnego "Chorus Line" Michaela Bennetta, znanego w Polsce pod tytułem "Chór". Po 13. przedstawieniach został zdjęty z afisza.
PAP / Paweł Supernak
10 Jednak niedługo potem muzyka i treść "Metra" została nominowana do prestiżowej nagrody teatralnej Tony, jako jedyna polska sztuka w historii.
PAP / Paweł Supernak
11 Profesor Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, nazwał spektakl wielkim osiągnięciem polskiej kultury. – Ci wspaniale utalentowani młodzi ludzie pojawili się w jednym z najsłynniejszych miejsc światowego teatru i zmusili amerykańską publiczność, by oklaskiwała ich stojąc. To wydarzenie ogromnej wagi – podkreślił profesor Brzeziński.
PAP / Paweł Supernak
12 W opinii wielu krytyków, "Metro" stało się kultowym wydarzeniem teatralnym, przechodząc do historii rodzimej sceny. Przez lata zmieniała się obsada musicalu, zarówno tancerzy, jak i wokalistów, choć niektórzy - wśród nich Janusz Józefowicz i Dariusz Kordek, występują w nim do dziś.
PAP / Paweł Supernak
13 Obecnie główne role grają między innymi: Natasza Urbańska, Natalia Kujawa, Jerzy Grzechnik, Jan Traczyk i Mariusz Czajka.
PAP / Paweł Supernak