Sławni dzięki Eurowizji. 10 wielkich gwiazd "obciachowego" konkursu
1 ABBA to najlepsza dla Eurowizji reklama. Dzięki kawałkowi "Waterloo" i wygranej w 1974 roku, Szwedów poznał cały świat i pokochał tak bardzo, że dziś są jedną z najważniejszych i najlepiej się sprzedających formacji w historii muzyki. Po 30 latach "Waterloo" zwyciężyło również w plebiscycie na najlepszą piosenkę Eurowizji zorganizowanym z okazji 50-lecia konkursu.
PAP/EPA / PA
2 Wcześniej znana głównie w ojczystej Kanadzie, Céline Dion utworem "Ne partez pas sans moi" wyśpiewała w 1988 roku wygraną… Szwajcarii i wypłynęła na szerokie wody, stając się jedną z najważniejszych wokalistek sceny pop.
3 Kolejna Kanadyjka w Eurowizji – Natasha St-Pier reprezentowała w 2001 roku Francję i z piosenką "Je n’ai que mon âme". Dla niej to również był początek międzynarodowej kariery, bo Natasha podbiła europejskie listy przebojów francuskojęzycznymi hitami "Tu trouveras", "Nos rendez-vous", "Tant que c'est toi" oraz "Un Ange Frappe A Ma Porte".
Sony Music
4 Cliff Richard Eurowizji nigdy nie wygrał, choć próbował dwa razy (w roku 1968 i 1973), ale jego piosenka "Congratulations" wciąż wymieniana jest jako jeden z największych hitów w historii konkursu. Sam artysta też może sobie pogratulować pięknej i długiej kariery, którą dopiero ostatnio przyćmił skandal pedofilski związany z osobą Brytyjczyka.
PAP/EPA / PA
5 Dawno żaden laureat konkursu Eurowizji nie budził tylu emocji, jak Loreen w roku 2012. Po finale 57. edycji w stolicy Azerbejdżanu, Baku, sukces reprezentantki Szwecji był porównywany z szaleństwem po wygranej grupy ABBA 38 lat wcześniej. Dziennikarze piszali o "muzycznym trzęsieniu ziemi", zaś dyskotekowa "Euphoria" – tak jak kiedyś "Waterloo" – podbiła rozgłośnie radiowe całej Europy...
Media
6 Zamaskowani muzycy z grupy Lordi stali się sensacją konkursu w 2006 roku, gdy zaśpiewali "Hard Rock Hallelujah". I do dziś są chyba najpopularniejszymi fińskimi muzykami w Europie. Co ciekawe, wybór Lordi na reprezentantów Finlandii wywołał wiele kontrowersji. Część krytyków zwróciła się nawet do rezydent Tarji Halonen z apelem, by zakazała zespołowi na Eurowizji występować. I tak wygrana mogła przejść Finom koło nosa...
7 Eurowizyjna piosenka "À force de prier" przyniosła międzynarodową popularność Greczynce Nanie Mouskouri (która zresztą w 1963 roku wystąpiła w barwach Luksemburga). Od tej pory nagrała i sprzedała ponad 210 albumów (ponad, bo Wikipedia przedstawia tylko "częściową dyskografię" pracowitej artystki).
PAP/EPA / Britta Pedersen
8 Belgijka Lara Fabian reprezentowała w 1988 roku Luksemburg i z utworem "Croire" odniosła na Eurowizji spory sukces zajmując czwarte miejsce. Była to niezła przygrywka do prawdziwej popularności, która przyszła wraz z sukcesem piosenki "I Will Love Again".
Media
9 Drugie miejsce Edyty Górniak w 1994 to największy polski sukces na Eurowizji (ale także najlepiej notowany debiut w historii konkursu). Ale był to też moment, w którym mało znana wokalistka z "Metra" przeistoczyła się w diwę rodzimej sceny muzycznej.
AKPA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję