Pierwszy, to płyta "The Unity Sessions" – nagrana przez dowodzony przez Pata zespół Unity Group. Drugi – album znakomitego amerykańskiego jazzmana pochodzenia wietnamskiego, Cuonga Vu, nagrany z udziałem Metheny'ego, a noszący wymowny tytuł "Cuon Vu Trio Meets Pat Metheny".

Reklama

Obie łączy jedno – są efektem współpracy Pata Metheny'ego z innymi artystami. Nad "The Unity Sessions" pracował razem z perkusistą Antonio Sanchezem, saksofonistą Chrisem Potterem, basistą Benem Williamsem i multiinstrumentalistą Giulio Carmassim, czyli muzykami tworzącymi Unity Group. Materiał zawarty na tym wydawnictwie został zarejestrowany na żywo przez Pat Metheny Unity Group i wcześniej ukazał się na DVD. Na płycie zapisano 13 kompozycji, w tym jedną napisaną wspólnie przez Pata i Ornette'a Colemana oraz standard Raya Noble'a. Nagrań dokonano w niewielkim klubie na Manhattanie.

"Cuong Vu Trio Meets Pat Metheny" z kolei to efekt współpracy ze znakomitym triem Cuonga Vu, który przed laty współpracował z Pat Metheny Group (oraz z Davidem Bowie i Laurie Anderson). Ten album wypełniło pięć kompozycji autorstwa Cuonga, jedna Metheny'ego, jedna Andrew D'Angelo. Oprócz Vu i Pata utwory nagrywali basista Stomu Takeishi oraz perkusista Ted Poor. – Od lat rozmawialiśmy z Cuongiem o takim projekcie – mówi Pat Metheny.Choć bardzo cenie jego wkład w to, co nagrywał mój zespół, zawsze byłem ciekawy, co by się stało, gdybym to ja dołączył do jego grupy. Cuong przygotował na ten album świetne kompozycje, spotkaliśmy się na kilka dni w Nowym Jorku i szybko, spontanicznie wszystko nagraliśmy.