Gdy sześć lat temu Nigel występował w Warszawie, po koncercie ktoś podarował mu starą płytę Polskich Nagrań z II Koncertem skrzypcowym Emila Młynarskiego. Utwór - praktycznie nieobecny w salach koncertowych - zrobił na skrzypku potężne wrażenie. Artysta zaczął szukać informacji o życiu polskiego kompozytora. Dowiedział się, że ten właśnie człowiek założył Filharmonię Warszawską, działał jako kompozytor i dyrygent nie tylko w Polsce, ale i Rosji, Wielkiej Brytanii i Ameryce.

Kennedy postanowił nagrać ten koncert dla EMI Classics, wytwórni, z którą związany jest ekskluzywnym kontraktem, i dla której nagrał słynne "Cztery pory roku" Vivaldiego - album, który przyniósł mu sławę i, dzięki 2-milionowej sprzedaży - wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Zapomniane dzieło Młynarskiego zestawił na płycie z równie pięknym i romantycznym Koncertem skrzypcowym Mieczysława Karłowicza.

"Fascynuje mnie końcówka romantyzmu: Elgar, Sibelius to fantastyczny okres, nie ma tu ani jednej nudnej chwili" - mówi skrzypek. "Koncert Młynarskiego to dokładnie ten typ muzyki, jaki lubię grać".

Wszystko się zgadza. Najpopularniejsze wykonania megagwiazdy klasyki to właśnie interpretacje koncertów romantycznych – Elgara, Brahmsa, Brucha czy Mendelssohna.

Nigel, zawsze nagrywający z renomowanymi zespołami, od czasu pobytu w Polsce, bardziej docenia naszych muzyków. Do nagrania nowego albumu zaprosił Polską Orkiestrę Kameralną, której od pięciu lat jest dyrektorem artystycznym, a także dyrygenta Jacka Kaspszyka.

"Praca z tak doskonałymi muzykami, którzy w ten sam sposób cieszą się muzyką, to wielki zaszczyt" - dodaje skrzypek. "Możliwość pokazania światu nieznanych kompozytorów, pochodzących z ich ojczyzny to najlepsza wizytówka takiej orkiestry".

Obok studyjnej płyty, dostępnej także w postaci cyfrowego zapisu audio, EMI Classics wypuści równolegle DVD z zapisem zeszłorocznego koncertu w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej, gdzie dokonano rejestracji koncertów, na których znalazły się również trzy bisy, którymi Kennedy uraczył publiczność. Dodatkowy materiał zawiera m.in. fragmenty z prób oraz komentarze skrzypka, dyrygenta Jacka Kaspszyka oraz producenta EMI Davida Grovesa.











Reklama