W imprezie, która potrwa do 16 sierpnia, przewidziano łącznie 10 koncertów, które odbywają się tradycyjnie w poniedziałki. W imprezie biorą udział muzycy reprezentujący Polskę, Rosję, Litwę, Ukrainę i Niemcy. Artyści grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Reklama

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.



Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Reklama

Marcin Szelest jest laureatem I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. W jego repertuarze znajdują się recitale organowe oraz występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej i organistą kościoła Św. Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku.

Lwowski Teatr Opery i Baletu powstał w październiku 1900 roku. Występuje w nim ponad 500 artystów. Są to soliści opery, chór, grupa baletowa i orkiestra symfoniczna. Repertuar teatru obejmuje obecnie 20 oper.