Urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie jako David Robert Jones. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, którą poznawał m.in. dzięki swojemu ojcu. To on obdarowywał syna albumami amerykańskich wykonawców – Elvisa Presleya, The Platters czy Little Richarda. Ich twórczość inspirowała młodego artystę. Bowie uczył się gry na wielu instrumentach – od gitary zaczynając, na ukulele czy saksofonie kończąc. Karierę artystyczną zaczynał w latach 60. w zespołach bluesowych.

W 1967 roku Bowie wydał swój pierwszy album solowy zatytułowany po prostu "David Bowie". Kolejne dwie płyty zostały dobrze przyjęte przez krytyków, ale nie stały się popularne wśród słuchaczy. Momentem przełomowym było wydanie w 1969 roku singla "Space Odity", które zbiegło się z lądowaniem Amerykanów na Księżycu. W nagraniu albumu Bowiego, "The Man Who Sold the World" wziął udział hardrockowy gitarzysta Mick Ronson. Wiele kontrowersji wzbudził wówczas androgeniczny wizerunek artysty, który na okładce płyty pojawił się w sukience. Jednak była to tylko zapowiedź artystycznego alter ego Bowiego – przybyłego z kosmosu Ziggy'ego Stardusta.

Ten pomysł został wykorzystany na jego następnym krążku, jednej z najważniejszych i najlepszych płyt w historii rocka – "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" z 1972 roku. Album opowiadał historię kariery kosmity, który przybył na Ziemię, gdzie stał się gwiazdorem rocka. Od tego czasu David Bowie wydał jeszcze 18 albumów krążków, odnosząc kolejne sukcesy. Współpracował również z innymi artystami, m.in. zespołem Queen, Iggy Poppem, Mickem Jaggerem i Trentem Reznorem.

Swoje 65. urodziny artysta obchodził na scenie. 8 stycznia Bowie świętował w Brighton, w klubie The Lates Music Bar, gdzie najpierw dał koncert, a później bawił się z gośćmi.