Brodka, Pogodno, Vavamuffin, R.U.T.A., Baaba Kulka, Wojtek Mazolewski Quintet, Tides From Nebula, Małe Instrumenty, Karolina Cicha i Niechęć - to kolejna grupa polskich artystów, która wystąpi w tym roku w Gdyni - zapowiedział w ostatnich dniach organizator festiwalu agencja Alter Alt.

Reklama

O pierwszej gwieździe tegorocznego Open'era - brytyjskiej formacji alternatywnej Coldplay - poinformowała już w grudniu ub. roku. Grupa od pierwszego albumu "Parachutes" (2000) podbija muzyczne rynki na całym świecie. Ostatnia, czwartą płytę "Viva La Vida or Death And All His Friends" Coldplay nagrał w 2008 r. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród muzycznych i nominacji, w tym Brit Awards i Grammy Awards. Będzie to pierwszy występ tej kapeli w Polsce.

30 czerwca, w pierwszy dzień gdyńskiego festiwalu, oprócz Coldplay na scenie zaprezentują się również Caribou, Fat Freddy's Drop, Paolo Nutini, Simian Mobile Disco (live), Two Door Cinema Club i The National.

Caribou to kanadyjski multiinstrumentalista, producent i wokalista, którego ubiegłoroczny piąty album "Swim" zyskał wielkie uznanie fanów i krytyków. Na płycie artysta połączył psychodelię, folk, disco, alternatywny rock, elektronikę i taneczne rytmy. Fat Freddy's Drop to grupa muzyczna z Nowej Zelandii, uznawana w tym kraju niemalże jak narodowy skarb.

Reklama



Paolo Nutini to szkocki wokalista, który z sukcesem zadebiutował w 2006 r. albumem "These Streets". Muzyka Nutiniego z pogranicza folku i soulu bardziej kojarzy się ze słoneczną Toskanią, z której pochodzi jego ojciec, niż szkockim Paisley, w którym urodził się Paolo. Simian Mobile Disco (live) to reprezentant brytyjskiej muzyki elektronicznej. Pochodzący z Manchesteru muzycy wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

Założona w 2007 r. w Irlandii Północnej grupa Two Door Cinema Club gra indie rock. Ich płyty wydaje znana francuska wytwórnia Kitsune. The National, mający na swoim koncie pięć płyt, to obecnie najpopularniejszy indie-rockowy zespół z USA. Przewodzi mu obdarzony charakterystycznym, barytonowym głosem Matt Berninger.

Reklama

Podczas drugiego dnia festiwalu wystąpią m.in: Abraham Inc. Crystal Fighters, Cut Copy, Foals, Pulp, Youssou N'Dour.

Abraham Inc. to nietypowy projekt muzyczny będący wynikiem współpracy trzech muzyków: klarnecisty, puzonisty i pianisty. Trio prezentuje unikalne połączenie korzennej muzyki żydowskiej, klasycznego funku i hiphopu. Hiszpański zespół Crystal Fighters na swoim debiutanckim albumie "Star Of Love" łączy spotyka z bassową elektroniką, by za chwilę odpłynąć w klimaty balearic disco.

Cut Copy to natomiast czołowa formacja reprezentująca synthpop. Grupa Foals dostała w tym roku aż pięć nominacji do muzycznych nagród New Musical Express. Wydawcą jej płyt jest legendarna, amerykańska wytwórnia Sub Pop Records, która odpowiada za sukces takich formacji, jak Nirvana czy Soundgarden. Kierowana przez Jarvisa Cockera kapela Pulp to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki Wysp Brytyjskich. W trakcie swojej ponad 30-letniej kariery sprzedali dziesiątki milionów płyt, a ich utwory takie jak "Common People" stały się dla wielu hymnami generacji.

Youssou N'Dour to jedna z ikon muzyki afrykańskiej. Jego twórczość to połączenie tradycyjnej muzyki Senegalu z eklektycznymi wpływami kubańskiej samby, hip-hopu, jazzu i soul. Współpracował z muzykami takimi jak Peter Gabriel, Neneh Cherry, Sting, Wyclef Jean, Paul Simon i Bruce Springsteen.



Podczas trzeciego dnia festiwalu Open'er zagrają Big Boi, Chapel Club, Kate Nash, Primus i The Asteroids Galaxy Tour.

Raper z Atlanty Big Boi, to jeden z tych muzyków, którzy zrewolucjonizowali hip hop. Przez lata stanowił połowę popularnego duetu Outkast, a obecnie z powodzeniem kontynuuje karierę solową. Kapela Chapel Club to jedna z nowych nadziei gitarowej sceny - potężne ściany gitar są na ich debiutanckim albumie "Palace" przełamywane delikatnym folkowym brzmieniem jak w singlowym "All The Eastern Girls", czy postpunkowym chłodem w "Surface".

Multi-instrumentalistka Kate Nash, podobnie jak Arctic Monkeys, swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w internecie na portalu myspace.com. Zespół Primus znany jest z nowatorskiego brzmienia. Groteskowy, surrealistyczny nastrój granych przez nich kompozycji oprócz punkowych inspiracji przywodzi na myśl także nastrój znany z pierwszych, psychodelicznych płyt Pink Floyd, albumów Franka Zappy i Rush. Duńskie trio The Asteroids Galaxy Tour to kolejny skandynawski zespół udowadniający, że w muzyce pop najciekawsze rzeczy dzieją się właśnie na północy Europy.

3 lipca na zakończenie gdyńskiego festiwalu wystąpią m.in.: Chromeo, Deadmau5, Hurts, James Blake, M.I.A., The Strokes, The Wombats oraz These New Puritans.

Członkowie założonego w Montrealu kanadyjskiego duetu Chromeo twierdzą, że są pierwszą w historii udaną kooperacją żydowsko-arabską; ich brzmienie to rodzaj electrofunku z dodatkami. Kariera Deadmau5a to jedna z najszybszych w historii muzyki klubowej. W ciągu zaledwie kilku lat ten kanadyjski producent stał się absolutną mega-gwiazdą, jednym z najbardziej poważanych twórców muzyki tanecznej. Hurts to z kolei niezwykle ostatnio popularny manchesterski duet spod znaku electropop.



Post-dubstep takiego określenia doczekała się muzyka Jamesa Blake'a. 22-letni londyńczyk tworzy wyciszone, akustyczne brzmienie połączone z delikatną pulsacją basu i oszczędną elektroniką. Pochodząca ze Sri Lanki M.I.A. to artystka z kręgu world music. W 2008 r. dostała nominację do Oscara za piosenkę z filmu "Slumdog Millionaire".

"Is This It" z 2001 r. debiutancki album grupy The Strokes to kamień milowy współczesnego rocka. Kapela jest ikoną nowojorskiej sceny alternatywnej. Koncert w Gdyni będzie jej pierwszym występem w Polsce. The Wombats to trio z Liverpoolu grające przede wszystkim indie rock. Zespół These New Puritans tworzy niesamowitą atmosferę stworzoną dzięki elektronicznej pulsacji, art-rockowej głębi i post-punkowej energii. Jego druga płyta "Hidden" została w 2010 r. uznana przez magazyn New Musical Express za krążek roku.

Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później festiwalowe granie przeniosło się do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś.

Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).