Impreza odbędzie się w dniach 5-8 września - zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej jeden z pomysłodawców i dyrektor artystyczny festiwalu Jędrzej Dondziło.

Mówił, że przygotowania do tej szczególnej, jubileuszowej edycji, rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Dodał, że na tę edycję imprezy złożą się nie tylko główne wydarzenia festiwalowe w Białymstoku, ale także wcześniejsze dwa wydarzenia wyjazdowe. "Będzie to festiwal w pigułce" - dodał Dondziło. Całodniowe imprezy odbędą się w Warszawie i we Wrocławiu; będzie na nich można nie tylko posłuchać festiwalowej muzyki, ale też zobaczyć artystyczne instalacje. Natomiast w lipcu w Białymstoku odbędzie się międzypokoleniowy dancing "pod chmurką".

Reklama

Natomiast białostocka odsłona festiwalu będzie się odbywała w kilku lokalizacjach: główne koncerty już od kilku lat organizowane są na parkingach, w podziemiach Stadionu Miejskiego w Białymstoku, ale też we wnętrzach Pałacu Branickich. Dondziło zapowiedział, że koncert otwierający odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w sali przy ul. Podleśnej, która - jak mówił - słynie ze swojej bardzo dobrej akustyki. Zagra wtedy wybitny artysta muzyki elektronicznej Robert Henke z laserowym projektem "Lumiere III" oraz Anthony Linell w specjalnym secie z oprawą wizualną Aliego Demirela.

Nazwiska pozostałych uczestników festiwalu będą ogłaszane w kolejnych miesiącach. W czwartek ruszyła sprzedaż pierwszej puli karnetów.

Festiwal otrzymał na tegoroczną edycję dofinansowanie w budżetu Białegostoku w wysokości 600 tys. zł. Jak mówiła obecna na konferencji dyrektorka departament kultury, promocji i sportu Edyta Mozyrska, miasto "kibicuje i wspiera" festiwal, o którym jest coraz głośniej nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, co jest świetną promocją miasta. Mozyrska dodała, że impreza łączy pokolenia, ale też różne środowiska.

Reklama

Podczas konferencji podsumowano też dotychczasową pracę i organizację poprzednich edycji festiwalu. Dotychczas, w ramach poprzednich edycji festiwalu, odbyło się blisko 500 koncertów wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Łącznie przez wszystkie edycje festiwal odwiedziło ok. 55 tys. osób z całej Polski. Dondziło powiedział, że orientacyjna kwota, którą zostawili w mieście, to ok. 7 mln zł. Od kilku edycji, w ramach akcji 50+, czyli darmowych wejść na festiwal dla seniorów, imprezę odwiedziło kilkuset seniorów.

Festiwal przez te wszystkie lata - jak poinformowano na konferencji - otrzymał ok. 50 różnych nominacji, wyróżnień i statuetek. Obecnie otrzymał nominację do Fryderyków jako wydarzenie roku.