W każdym z czterech festiwalowych miast - Zakopanem, Pucku, Stalowej Woli i Krakowie - festiwal potrwa dwa dni. Łącznie wystąpi 26 artystów.

"Nie przypominam sobie festiwalu, na którym byłoby tyle premier, ile na festiwalu +Lata z Radiem+. W czasie dwudniowego krakowskiego finału artyści po raz pierwszy wykonają piosenki, które ukażą się na ich płytach jesienią" - powiedział podczas spotkania, na którym zaprezentowano szczegóły festiwalu, Piotr Metz. Szef muzyczny Trójki i dyrektor artystyczny festiwalu zdradził, że wśród artystów, którzy zagrają premierowy materiał będzie Barbara Wrońska.

Reklama

Artystka, wcześniej występująca w zespole Ballady i Romanse, w zeszłym roku zadebiutowała solowym albumem "Dom z ognia", za który otrzymała "Mateusza Trójki" i dwie nominacje do nagrody Fryderyk (Płyta Roku i Kompozytor Roku).

Nowe piosenki zaśpiewają również Skubas i Muniek Staszczyk. Piosenki na solową płytę wokalisty T.Love (premiera w październiku) napisali m.in. Błażej Król, Dawid Podsiadło oraz Wojciech Waglewski. Oprócz nowego materiału Staszczyk, wraz z nowym zespołem, wykona także kilka piosenek T.Love.

Jacek Hawryluk z radiowej Dwójki przedstawił festiwalowych wykonawców, którzy grają jazz, muzykę folkową i poważną. Laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik zaprezentuje m.in. jazzowe interpretacje kompozycji Stanisława Moniuszki. Chopin University Big Band zabiorą fanów w podróż po przebojach bigbandów sprzed lat, w ich repertuarze nie powinno zabraknąć także kompozycji wykonywanych przez Zbigniewa Wodeckiego. Z kolei najsłynniejsze tematy filmowe, napisane m.in. przez Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego, wykona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. W trakcie "Lata z Radiem" wystąpi również odwołująca się do tradycyjnej polskiej muzyki ludowej Kapela Ze Wsi Warszawa, która od lat koncertuje i zdobywa nagrody także poza granicami kraju.

Na inaugurację trasy koncertowej w Zakopanem obok tria Włodka Pawlika, Kapeli Ze Wsi Warszawa i Chopin University Big Band wystąpią również: Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego, wokalistka folkowo-jazzowa Hanka Rybka, Sławek Uniatowski, Krzysztof Zalewski i Kayah.

Reklama

Pozostali artyści, którzy zagrają w czasie trasy "Lato z Radiem" to Anita Lipnicka, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Julia Pietrucha, Kortez, Król, Mazolewski/Porter, Mela Koteluk, Nosowska, Perfect, Smolik/Kev Fox, The Dumplings, Voo Voo oraz siostry Natalia i Paulina Przybysz.

Podczas festiwalu, obok scen, staną specjalne strefy: familijna z grami i zabawami oraz warsztatem radiowym dla najmłodszych; strefa relaksu oraz strefa muzyczna, w której będzie można posłuchać wywiadów z gwiazdami, radiowych wspomnień, festiwalowych anegdot, zrobić sobie zdjęcia z artystami i zdobyć ich autografy. Będzie również stanowisko VR, dzięki któremu będzie można przenieść się do radiowego studia.

Koncerty będą transmitowane przez Polskie Radio. Szczegóły na stronie latozradiem.pl.