W czwartek zaprezentowano program mających się odbyć między 12 a 15 września urodzin miasta, obchodzonych pod hasłem "Kocham Katowice". Ich najważniejszym punktem będzie 14 września wielki plenerowy koncert "Abradab i przyjaciele - miasto jest nasze" w katowickiej Strefie Kultury, nieopodal Muzeum Śląskiego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zaproszenie Abradaba - znanego rapera, współzałożyciela legendarnego zespołu Kaliber 44 - jako gospodarza koncertu to następstwo wielkiego powodzenia, jakim cieszył się ubiegłoroczny koncert "Organek i przyjaciele".
- W tym roku rozwijamy ten pomysł, zapraszając kolejnego znanego muzyka, aby ze swoimi przyjaciółmi z całego kraju stworzył program dedykowany Katowicom - tłumaczył w czwartek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Abradab zapewnił, że choć jego światem jest hip-hop, wśród gości koncertu znajdą się przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, w różnorodnym repertuarze. Każdy z zaproszonych ma podjąć się nowej interpretacji wybranego utworu z repertuaru muzyka lub grupy związanej z Katowicami albo regionem.
- Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do niego także gości niezwiązanych z gatunkiem hip-hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym wspólnie przygotujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy też Maćka Lipinę i Jana Gałacha - mówił gospodarz koncertu.
Wśród artystów związanych z hip-hopem i rapem wystąpią m.in. Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, a także Miuosh oraz DJ Eprom ze swoim projektem Sztigar Bonko. Nie zabraknie również klasyki zespołu Kaliber 44. - Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań - tak też będzie w tym przypadku; znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom - ujawnił Abradab.
Obchody urodzin Katowic rozpoczną się 12 września przemarszem i koncertem czterech górniczych orkiestr dętych. Następnego dnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia muzycy tej orkiestry zagrają z grupą Dżem. Koncerty "Dżem symfonicznie" organizowane są już od wielu lat, jednak po raz pierwszy grupa wystąpi z katowicką NOSPR. Zabrzmią m.in. najbardziej znane przeboje zespołu: "Sen o Wiktorii", "Wehikuł czasu" czy "Whisky".
Również 13 września w plenerowej Galerii Artystycznej na katowickim Placu Grunwaldzkim odsłonięte zostanie popiersie zmarłego w ub. roku popularnego śląskiego aktora Bernarda Krawczyka, znanego z wielu ról w Teatrze Śląskim, a także w filmach i telewizji. - Wszyscy pamiętamy Bernarda Krawczyka - był człowiekiem otwartym, zawsze prokatowickim, niestrudzenie działającym na rzecz tego miasta; miał wiele propozycji wyjazdu z niego, ale nigdy z nich nie skorzystał - wspominał w czwartek prezydent Krupa.
14 września w Fabryce Porcelany wystąpi - po raz pierwszy w Katowicach - jeden z najpopularniejszych zespołów Bałkanów, Dubioza Kolektiv. Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Ich muzyka - jak wskazują organizatorzy katowickiego koncertu - to "szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki". 15 września urodziny Katowic zamknie koncert kapeli Vołosi, której będzie towarzyszyć pochodzący z serbskiej Wojwodiny węgierski wirtuoz skrzypiec Feliks Lajko.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Marcin Krupa poinformował także, że 21 września w katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbędzie się wielkie zakończenie sezonu motocyklowego, którego pierwsza edycja w ub. roku przyciągnęła motocyklistów z różnych części Polski. Na scenie wystąpią m.in. zespoły Nocny Kochanek i Kobranocka.