O programie tegorocznych Urbanator Days ich twórca Michał Urbaniak opowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w gabinecie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która przypomniała, że jazzman jest nie tylko honorowym obywatelem Łodzi, ale także wielkim przyjacielem tego miasta.

Reklama

Urbaniak zaznaczył, że od 13 lat koncepcja Urbanator Days pozostaje niezmienna – chodzi o zaproszenie do Polski znanych światowych wykonawców "muzyki rytmicznej" i umożliwienie młodym polskim muzykom – niekoniecznie tym znającym nuty i wykształconym w szkołach muzycznych – odbycia warsztatów i wspólnych występów z mistrzami.

"To przesłanie prowadzi mnie, by kontynuować Urbanator Days. Przez 13 lat wychowaliśmy całą rzeszę młodych muzyków, którzy grają obecnie na różnych scenach" – podkreślił Urbaniak.

Pełny skład Urbanator Days 2019 tworzą gitarzysta Mark Whitfileld, basista Otto Williams, trębacz Piotr Wojtasik, raper Walter West, klawiszowiec Michał Wróblewski, bębniarz Frank Parker oraz wokalistka Irene Blackman. Można ich usłyszeć m.in. na ostatniej płycie Urbaniaka "From Warsaw with love", nagranej z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wraz z Urbaniakiem zagrają oni koncert 8 listopada w łódzkim Teatrze Nowym. Do jazzmanów przyłączą się najodważniejsi uczestnicy bezpłatnych warsztatów Urbanatora, którzy dzień wcześniej będą szkolić umiejętności muzyczne pod okiem mistrzów w Łódzkim Domu Kultury.

Indywidualności muzyczne zaprezentują młodzieży najważniejsze style: hip-hop, blues, soul, fusion i jazz nowoorleański. Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wykonania wybranych przez siebie utworów, a także szlifowania swojego gatunku muzycznego pod okiem wybitnych nauczycieli.

Na lekcje wokalne uczestnicy mogą liczyć dzięki obecności Irene Blackman, córki legendarnego pianisty Dona Blackmana, piosenkarki i aktorki, która ma na koncie nominację do Grammy i współpracę z takimi artystami, jak Kanye West, Melba Moore, PopCaan i Marcus Miller.

Reklama

Warsztaty i koncerty w ramach Urbanator Days odbędą się także w Warszawie – odpowiednio 9 listopada w Ośrodku Kultury Ochoty oraz 10 listopada w Och-Teatrze.

Michał Urbaniak od 1973 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Światowe uznanie przyniosła mu płyta "Tutu" nagrana z Milesem Davisem. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1992 r. znalazł się w prestiżowym Down Beat wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu w pięciu kategoriach.

Urbaniak jest współtwórcą muzyki Fusion; ma na koncie ponad 60 autorskich płyt. Współpracował m.in. z Quincy Jonesem Herbiem Hancockiem, Billym Cobhamem i Stephanem Grapellim. Jest wynalazcą pięciostrunowych skrzypiec, kompozytorem i aranżerem.