Sylwestrowa zabawa w Krakowie - podobnie jak w latach poprzednich - odbędzie się w trzech miejscach i bez pokazu pirotechnicznego.

"Apeluję do organizatorów imprez, których w mieście będzie wiele, by zrezygnowali z ogni sztucznych ze względu na zwierzęta, ale także ze względu na jakość powietrza. Chcielibyśmy ograniczać negatywne skutki" – mówił w środę na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Reklama

Koncert na Rynku Głównym w Krakowie otworzy pochodzący z Krakowa Jan-rapowanie, a później w ramach projektu "Albo inaczej", który polega na prezentacji znanych piosenek w nowych aranżacjach wystąpią Andrzej Dąbrowski i Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Te-tris oraz Piotr Zioła, Paulina Przybysz i Ralph Kaminski. Po północy zagra duet The Dumplings, który zapowiada, że to ich ostatni wspólny występ.

"Impreza będzie prowadzona w języku polskim i angielskim, ze względu na to, że publiczność na Rynku jest międzynarodowa" – mówiła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. Scena wielkości 14 na 12 metrów będzie budowana na Rynku od 27 grudnia.

Reklama

Zabawę w Nowej Hucie poprowadzi jako didżej jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy muzycznych Hirek Wrona. Potańcówka urządzona w namiocie ustawionym w Alei Róż będzie zwieńczeniem obchodów 70-lecia dzielnicy. "Na rozgrzewkę wystąpi nowohucki DJ Mazubar, a potem zabrzmią przeboje z lat 70. i kolejnych dekad" – mówiła rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek. Zaplanowano m.in. wspólną naukę tańca i konkursy dla uczestników.

Z kolei Rynek Podgórski zamieni się w wielką salę balową, otoczoną 700 krzesłami, na których będą mogły przysiąść panie czekające na zaproszenie do tańca. Wodzireje – tancerze poprowadzą naukę tańców towarzyskich od rumby i samby po salsę, walca i twista. "Chcemy wykreować tam salon taneczny" – mówił dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń.

W przerwach między tańcami prowadzane będą konkursy wiedzy o Podgórzu i Krakowie z nagrodami, gościom serwowane będą także przekąski i napoje. Na wielkim ekranie pojawią się impresje filmowe z balów sylwestrowych w polskich miastach. Zabawę zakończy walc zatańczony przez wszystkich gości balu.

Reklama

Zabawy na Rynku Głównym, w alei Róż oraz na Rynku Podgórskim rozpoczną się o g. 21.00 i potrwają do 1 w nocy. Wstęp będzie darmowy. Nie będą wpuszczane osoby pod wpływem alkoholu, które będą miały szklane butelki i niebezpieczne przedmioty. Służby ochrony będą drobiazgowo kontrolowały wchodzących.

W kulminacyjnym momencie organizatorzy spodziewają się pod sceną na Rynku Głównym ok. 20 tys. osób. Kilkaset osób będzie się mogło bawić w namiocie w Nowej Hucie i kilkaset na Rynku Podgórskim.

Organizatorami zabawy sylwestrowej są miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Teatr KTO oraz Krakowskie Forum Kultury. Koszt imprezy to ok. 1,5 mln zł.