B.B. King (a właściwie Riley B. King) urodził się w 1925 roku. W ciągu 70 lat kariery muzycznej zagrał blisko 15 tysięcy koncertów i nagrał około stu albumów. Zdobył 15 nagród Grammy, w tym sześć za najlepszy album bluesowy. W 1987 roku otrzymał tę nagrodę za osiągnięcia życia.

Reklama

Jest uznawany za jednego z najważniejszych gitarzystów wszech czasów, a także jednego z trzech najwybitniejszych bluesmanów – obok Alberta Kinga i Freddiego Kinga. Magazyn "Rolling Stone" umieścił jego nazwisko na 3 miejscu (w 2003 roku), a potem 6 lokacie listy 100 największych gitarzystów wszech czasów. W roku 1980 B.B. King został wprowadzony do Blues Hall of Fame, a siedem lat później do Rock and Roll Hall of Fame.

Był też wokalistą i autorem tekstów. Jego twórczością inspirowało się wielu wykonawców muzyki bluesowej, i nie tylko.

Od ponad 20 lat muzyk cierpiał na cukrzycę II stopnia. Jesienią w Chicago zagrał ostatni koncert – przerwany z powodu zasłabnięcia. Dalszą trasę koncertową odwołał. Wczesną wiosną dwukrotnie trafił do szpitala, w związku z podwyższonym ciśnieniem i cukrzycą. Od początku maja przebywał w domu, w Las Vegas.