W ubiegłym roku kupiliśmy muzykę za 250 mln złotych. Wartość całego rynku - wraz z prawami z synchronizacji i opłatami z tytułu publicznego odtwarzania muzyki wyniosła 350 ml zł - podał w swoim raporcie ZPAV, czyli Związek Producentów Audio-Video.

Media

Rynek ciągnie w górę sprzedaż cyfrowa - tu wzrost jest ogromy, bo aż o 17,58 %. Ale kupujemy też więcej tradycyjnych płyt - tu wzrost wyniósł 4,87 %. Trzeba jednak pamiętać, że głównie odpowiadają za to winyle - kupiliśmy ich niemal o jedną trzecią więcej niż w 2015 roku i wydaliśmy na nie 15,5 mln złotych.

Reklama

Ważnym dla polskich artystów trendem jest bardzo duży wzrost sprzedaży polskiego katalogu. Przyrost mierzony rok do roku wyniósł 20,44 %.

Reklama
Media

Wśród formatów cyfrowych największy obrót w Polsce zagwarantowały serwisy streamingowe, ze wzrostem rok do roku o 27%, stanowiąc prawie 80% rynku cyfrowego. Na drugim miejscu znajdują się pobrania online. Pomimo spadku o prawie 20%, stanowią 12,41% rynku cyfrowego. Następne w kolejności są pobrania na telefony komórkowe – 8,15% rynku.