Decyzja o usunięciu krzyża z teledysku w Polsce może budzić emocje, ale... nie powinna. Od lat regulamin konkursu piosenki Eurowizji zabrania prezentacji nie tylko symboli religijnych, ale także treści o charakterze politycznym. W przypadku niedostosowania się konsekwencje są jasne. To dyskwalifikacja.

Reklama

Tak było w 2010 roku, kiedy gruzińskie combo Stephan & 3G startowało z piosenką "We Don't Wanna Put In", która w oczywisty sposób korzyła się z rosyjskim przywódcą. Gruzini zostali zdyskwalifikowani.

By takie same konsekwencje nie spotkały zespołu Tulia, zdecydowano, że w eurowizyjna wersja teledysku krzyża zawierać nie będzie. W sieci jest jednak cały czas pierwotna wersja klipu:

Konkurs odbędzie się 14,16 i 18 maja w Tel Awiwie. Najpierw poznamy zwycięzców półfinałów, zaś 18 maja odbędzie się koncert finałowy.

Skład pierwszego półfinału: Polska, Słowenia, Białoruś, Czechy, Czarnogóra, Cypr, Serbia. Finlandia, Węgry, Estonia, Portugalia, San Marino, Islandia, Gruzja, Australia, Belgia i Grecja.

Oto skład drugiego półfinału: Szwajcaria, Szwecja, Irlandia, Austria, Mołdawia, Łotwa, Rumunia, Dania, Armenia, Albania, Azerbejdżan, Macedonia, Norwegia, Rosja, Holandia, Chorwacja, Litwa, Malta.