Jestem obywatelką Ukrainy, płacę tu podatki, szczerze kocham ten kraj. Ale nie jestem gotowa występować w konkursie jako narzędzie do promocji lokalnych polityków. Jestem muzykiem, a nie kijkiem do rzucania na arenie politycznej – napisała w oświadczeniu zwyciężczyni ukraińskich preselekcji, wokalistka Maruv.

Reklama

Maruv wygrała zdecydowanie konkurs w telewizji STB. Problemy zaczęły się, gdy od zwyciężczyni zażądano odwołania zaplanowanych koncertów w Rosji. Na szali postawiono wycofanie Maruv z konkursu. Ukraińskie władze, od czasów wybuchu wojny z Rosją, mają wielki problem z tym, by ich przedstawiciele grali dla Rosjan. Blokowali też skutecznie udział Rosjan w organizowanym w Kijowie finale – Julia Samojłowa uznana została w 2017 roku na Ukrainie za persona non grata w odwecie za to, że zagrała dla mieszkańców Krymu.

Po takim nacisku Maruv zdecydowała się wycofać z konkursu. Przez chwilę trwały poszukiwania wyjścia z twarzą przez telewizję STB – ostatecznie zdecydowano, że w tym roku Ukraina w konkursie Eurowizji nie weźmie udziału.

„Narodowy konkurs w 2019 roku ujawnił (...) systematyczny problem przemysłu muzycznego na Ukrainie: związki artystów z show-biznesem na terytorium państwa agresora (Rosji), które w piątym roku konfliktu militarnego wciąż pozostają bardzo ścisłe. Część społeczeństwa to akceptuje, jednak druga część jest tym oburzona” – wyjaśnili przedstawiciele telewizji w komunikacie.

Sprawa jest oczywiście mocno komentowana w rosyjskich mediach, gdzie w otwarty sposób wyśmiewane są „antyrosyjskie fobie, które stały za wycofaniem Maruv”. Podkreśla się, że sprawiedliwości stało się zadość, przywołując tu rok 2017.

W środę rząd w Kijowie polecił radzie radiofonii i NOTU zmianę zasad doboru uczestników Eurowizji. Wicepremier Wiaczesław Kyryłenko zwrócił się także do parlamentu o opracowanie ustawy, która regulowałaby występy ukraińskich artystów w Rosji.

Decyzja Ukrainy sprawia, że zespół Tulia będzie miał łatwiejszą drogę do finału. Ubył mu jeden, zazwyczaj bardzo poważny rywal w półfinale.

Konkurs odbędzie się 14,16 i 18 maja w Tel Awiwie. Najpierw poznamy zwycięzców półfinałów, zaś 18 maja odbędzie się koncert finałowy.

Skład pierwszego półfinału: Polska, Słowenia, Białoruś, Czechy, Czarnogóra, Cypr, Serbia. Finlandia, Węgry, Estonia, Portugalia, San Marino, Islandia, Gruzja, Australia, Belgia i Grecja.

Skład drugiego półfinału: Szwajcaria, Szwecja, Irlandia, Austria, Mołdawia, Łotwa, Rumunia, Dania, Armenia, Albania, Azerbejdżan, Macedonia, Norwegia, Rosja, Holandia, Chorwacja, Litwa, Malta.