Wieloletni akustyk teatru i pomysłodawca rozgłośni Łukasz Zachwieja wyjaśnia, że Radio Lutnia tworzą pracownicy i przyjaciele teatru, którzy od lat towarzyszą placówce, śledząc jej sukcesy, ale też zakulisowe tajemnice, które mają zostać zdradzone słuchaczom.

Reklama

Półtoragodzinne audycje mają pokazać teatr i jego historię z różnych perspektyw. Na programy złożą się serwisy, archiwalia, wywiady, sondy uliczne, słuchowisko muzyczne czy teatralny słowniczek. Będą też spotkania z ludźmi teatru i to nie tylko z gwiazdami sceny przy ul. Północnej, gdzie mieści się "Muzyczny". Słuchacze wybiorą się też za kulisy, poznają tych, którzy na ogół pozostają w cieniu spektakularnych produkcji. Nie zabraknie też propozycji dla młodszych odbiorców.

Jak podkreśla Karpińska, nazwa jubileuszowej rozgłośni nie jest przypadkowa. Teatr Muzyczny w Łodzi jest spadkobiercą łódzkiej Lutni – teatru kontynuującego tradycję wileńskiej Lutni, której artyści w roku 1945 ewakuowani zostali do Polski.

Radio działać ma do 30 października. W każdy piątek będzie nadawać premierową audycję poświęconą historii i współczesności łódzkiej sceny. Pierwsze dźwięki na częstotliwości 90,8 popłyną 9 października o g. 7.30. Rozgłośnia nadawać będzie też w internecie, gdzie słuchać będzie można zarówno premierowych audycji oraz powtórek: w soboty o g. 17.00 i we wtorki o g. 14.30.

"Półtorametrowa antena nadawcza to klasyczny bipol półfalowy. Zainstalowana została na dachu teatru w najwyższym jego punkcie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że teatr jest usadowiony na wysokości 220 metrów nad poziomem morza, a jego siedziba mierzy 25 metrów, to zyskujemy bardzo dobry punkt nadawczy, który nawet przy małej mocy nadajnika pozwala objąć zasięgiem całe miasto Łódź" – wyjaśnia Zachwieja.

W nagraniach programów udział wzięli m.in. dyrektorzy teatru: Grażyna Posmykiewicz i Jakub Szydłowski oraz pracownicy: Anna Korzon-Wnukowska – odpowiedzialna za promocję teatru, Krzysztof Wawrzyniak – asystent reżysera i kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, Rozalia Barylska – krawcowa oraz Jacek Żyliński – kierownik sceny.

Na antenie Radia Lutnia usłyszeć będzie można również artystów teatru: Paulinę Łabę, Emilię Klimczak, Justynę Kopiszkę, Pawła Erdmana, Macieja Pawlaka, Piotra Płuskę, Marka Prusisza. Muzykę do słuchowiska opartego na bajkach Czechowa skomponowała Elżbieta Tomala-Nocuń, a wykonali ją muzycy z orkiestry Teatru Muzycznego. Z kolei warsztaty poprowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr: Maria Gudejko, Emilia Klimczak, Joanna Wiśniewska i Szymon Nygard.

Teatralna rozgłośnia powstała z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego i korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne. (