Pokazy filmowe, spotkania i koncerty odbywać się będą w warszawskim kinie Atlantic i w Studiu Koncertowym Polskiego radia im. Witolda Lutosławskiego.

Reklama

W tym roku przez dwa festiwalowe dni w różnorodny sposób prezentujemy dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy, starając się go ukazać z rozmaitych perspektyw – zaznaczyła w wypowiedzi Iwona Strzelczyk-Wojciechowska z Fundacji Jazz Art, która jest organizatorem Festiwalu. "Nasz festiwal jest próbą konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów, których inspiruje twórczość najsłynniejszego polskiego muzyka” – dodała Strzelczyk-Wojciechowska.

W piątek 7 października w kinie Atlantic festiwal rozpocznie się pokazem filmu „Jazz outsider” Janusza Majewskiego, spotkaniem z wybitnym reżyserem oraz legendą polskiego jazzu Michałem Urbaniakiem.

„Jazz outsider” Janusza Majewskiego to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu na przełomie lat 50. i 60. XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Majewski i Urbaniak

Reklama

Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60. „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”; „dziś są to bezcenne materiały archiwalne prezentujące najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat” – podkreśla organizatorka wydarzenia.

Reklama

Janusz Majewski. Mistrz polskiego kina, wybitny reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta, jest twórcą takich filmów jak m.in. „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Zaklęte rewiry”, „Lekcja martwego języka”, „Królowa Bona” , „C.K. Dezerterzy”, „Czarny mercedes”. Jest laureatem Srebrnych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nagrodzony przez Polską Akademię Filmową „Orłem” - nagrodą za osiągnięcia życia.

Michał Urbaniak, legendarna i barwna postać polskiego jazzu. Muzyk, kompozytor i aranżer wielokrotnie nagradzany. Światowe uznanie przyniosła mu płyta „Tutu” nagrana z najważniejszą postacią światowego jazzu Milesem Davisem. Znany, jako współtwórca i kreator muzyki fusion, jest autorem ponad 70 autorskich albumów. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Miles Davis, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. W latach 60. grał w kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy oraz w formacjach Zbigniewa Namysłowskiego. Tego wieczoru publiczność spotyka się w kinie Atlantic o godz. 20.

Następnego dnia 8 października festiwal przenosi się do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego. Tam o godz. 19 rozpocznie się koncert formacji Piotr Schmidt Quintet „Komeda Nieznany 1967”.

Zagrają wybitni muzycy: Piotr Schmidt na trąbce, na fortepianie - Krzysztof Herdzin; na saksofonach – Grzech Piotrowski; Michał Barański – na kontrabasie oraz Sebastian Kuchczyński – na perkusji.

Po ponad pół wieku, publiczność może podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy „Moja słodka europejska ojczyzna”. Piotr Schmidt, topowy trębacz jazzowy, podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki. Powstały dzieła wybitne. Czuje się ducha muzyki Komedy.

W październiku w 1967 r. Krzysztof Komeda w Baden-Baden w Niemczech stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Suesse Europaeische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta „Meine Suesse Europaeische Heimat” została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego „Rosemary’s Baby”.

Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy sześciu kompozycji Komedy z projektu Moja słodka europejska ojczyzna, które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie. O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei niemiecki dziennikarz muzyczny Joachim Ernst Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii”.

Piotr Schmidt, lider zespołu jest trębaczem, producentem muzycznym, adiunktem na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowcą na wydziale Jazzu AM w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród m.in.: Grad Prix - Nagroda indywidualna na festiwalu Jazz nad Odrą 2008; Nagroda indywidualna na Jazz nad Odrą 2009; III miejsce - Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010. Nagrody zespołowe Piotra Schmidta to m.in.: II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010; Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.Artysta ma na swoim koncie czternaście autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko”, który otworzył mu drogę do „złotej kolekcji” polskiego jazzu i prestiżowych estrad. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

W drugiej części wieczoru o godz. 20.20 wystąpi słynny bandeonista Daniele di Bonaventura Band'Union for Komeda ( IT)Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu włoskiego artysty i jego zespołu, usłyszymy m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowane na zamówienie festiwalu. „Usłyszymy niekonwencjonalne instrumentarium i brzmienie włoskiego zespołu, jakże rzadkie w przypadku wykonań komedowskich”- charakteryzuje Strzelczyk-Wojciechowska.

Daniele Bonaventura - włoski wirtuoz bandoneonu, pianista, kompozytor i aranżer. Od początku swojej muzycznej kariery zafascynowany muzyczną improwizacją.

Studiował muzykę klasyczną od ósmego roku życia, uczył się gry na fortepianie, wiolonczeli, ale również dyrygowania orkiestrą. Twórczość artysty obejmuje szeroki zakres muzyki od klasycznej, przez jazz, po world music.

Artysta komponuje także muzykę teatralną i filmową.

Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach na świecie i w wielu prestiżowych miejscach jak m.in.: Town Hall w Nowym Jorku, Pleyel Hall w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie. Grał, nagrywał i współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Toots Tielemans, Dino Saluzzi, Dave Liebman. O artyście powstał film „Monsieur di Bonaventura” (reż. C. Roschi) emitowany w TV France 3.

„Festiwal ma piękny dorobek artystyczny" – przypomina Strzelczyk-Wojciechowska. Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu, wybitni artyści, wśród nich m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Olejniczak, Joachim Mencel, Marcin Wasilewski Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Piotr Orzechowski, Marcin Masecki, Wojtek Mazolewski Quintet, Leszek Żądło Jazz Ensamble, Maciej Obara International Quartet, EABS & Michał Urbaniak.

W poprzednich latach gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy - reżyserzy i krytycy filmowi: Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski, Janusz Wróblewski.