Mogę powiedzieć, że właśnie inaugurujemy nasze działania, starania o uzyskanie statusu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r.” - powiedział prezydent Płocka prezentując przedstawicielom miast partnerskich, którzy zjechali tam na 24. Piknik Europejski działalność instytucji kultury i wydarzenia kulturalne z ostatnich lat.

Reklama

Nowakowski przyznał, że inspiracją do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. było uhonorowanie Płocka w 2022 r. tytułem Stolicy Kultury Mazowsza, a także doświadczenia węgierskiego Veszprem, którego delegacja gości właśnie w Płocku.

Jak przypomniał prezydent Płocka, „Veszprem, które w tym roku jest właśnie Europejską Stolicą Kultury, przygotowywało się do tego od wielu lat”. „Dlatego my także możemy już dzisiaj pewne działania rozpocząć” - dodał Nowakowski. W tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury noszą trzy miasta, oprócz Veszprem, także Timisoara w Rumunii i Eleusis w Grecji.

W piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbyła się debata na temat funkcjonowania instytucji kultury w kryzysie związanym z pandemią koronawirusa i problemami finansowymi oraz wojną na Ukrainie. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele miast partnerskich Płocka, w tym m.in. Żytomierza na Ukrainie, Bielc w Mołdawii, Plewen w Bułgarii i Darmstadt w Niemczech.

Debata przed piknikiem

Debata ta poprzedziła 24. Piknik Europejski, który w Płocku odbędzie się w sobotę 13 maja. Jest to doroczne święto miast partnerskich z wystawami, koncertami i konkursami plastycznymi. Wśród uczestników wydarzenia, oprócz przedstawicieli miast partnerskich, będą też delegacje Sines w Portugali oraz właśnie Veszprem na Węgrzech, z którymi Płock nie wyklucza podpisania kolejnych umów o partnerskiej współpracy. Obecnie Płock ma 12 miast partnerskich.

Położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie Płock, którego dzieje sięgają X wieku, otrzymał prawa miejskie w 1237 r. To jedno z najstarszych miast Mazowsza z licznymi zabytkami, jak np. katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa nekropolia Piastów, gdzie pochowani są średniowieczni władcy Polski - Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty, za panowania których miasto było stolicą państwa. W bazylice spoczywa także 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesław IV Kędzierzawy i Konrad I Mazowiecki. Pochowana jest tam również księżniczka Gaudemunda-Zofia, córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żona Bolesława II Mazowieckiego.

Reklama

Katedra położona jest na Wzgórzu Tumskim, które w ramach projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości” w 2017 r. decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy wpisane zostało na listę Pomników Historii.

W Płocku znajduje się też najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. – obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Do szkoły tej, gdzie zachowały się m.in. fundamenty wczesnośredniowecznej kolegiaty św. Michała Archanioła, wieża z XV wieku i zabudowania Kolegium Jezuickiego z XVII wieku, uczęszczali m.in. prezydent II RP Ignacy Mościcki, uczestnik bitwy o Anglię i dowódca polskiego skrzydła słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach, podróżnik i dziennikarz Tony Halik oraz premier III RP Tadeusz Mazowiecki, urodzony w tym mieście.

Jednym z często odwiedzanych miejsc w Płocku jest też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego i usłyszała polecenie namalowania obrazu z napisem „Jezu ufam Tobie”. Są też Muzeum Mazowieckie z największą w Polsce kolekcją zabytków z okresu secesji i art deco oraz Muzeum Żydów Mazowieckich w odrestaurowanej na ten cel dawnej synagodze, pochodzącej z XIX wieku - projekt rewitalizacji zrealizowano w ramach przedsięwzięcia społecznego, inicjatywy mieszkańców miasta przy wsparciu funduszy z Unii Europejskiej.

W Płocku odbywają się też jedne z największych festiwali w naszym kraju, jak festiwal muzyki elektronicznej Audioriver oraz Lech Polish Hip-Hop Festiwal. Wydarzenia te, goszczące artystów krajowych i zagranicznych, licznie odwiedzane przez publiczność, odbywają się na malowniczej plaży nad Wisłą.