Głównym punktem programu wtorkowego koncertu będzie "II Koncert fortepianowy f-moll op. 21" Fryderyka Chopina, ale oprócz dzieła polskiego kompozytora filharmonicy zinterpretują także "Muzykę na smyczki, perkusję i czelestę" Béli Bartóka oraz suitę z baletu "Pietruszka" Igora Strawińskiego. Oprócz dzieła polskiego kompozytora filharmonicy zinterpretują także "Muzykę na smyczki, perkusję i czelestę" Béli Bartóka oraz suitę z baletu "Pietruszka" Igora Strawińskiego.

Gwiazdą wieczoru będzie bez wątpienia Emanuel Ax, jeden z najwybitniejszych pianistów, laureat siedmiu nagród Grammy, wybitny interpretator dzieł Brahmsa, Beethovena i Haydna, ale także kompozytorów współczesnych: Michaela Tippetta, Josepha Schwantnera i Hansa Wernera Henzego. Ax ma także silne związki z Polską: jako ośmiolatek zamieszkał z rodzicami w Warszawie (uczył się gry na fortepianie w szkole muzycznej przy ulicy Miodowej), później w nowojorskiej Juliard School pobierał nauki pod okiem Mieczysława Munza. Wielokrotnie występował i nagrywał ze znakomitym wiolonczelistą Yo-Yo Ma - większość nagród Grammy w dorobku Aksa przypadło za albumy zarejestrowane właśnie z amerykańskim muzykiem.

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina koncert Filharmoników Londyńskich jest tylko jednym z wydarzeń, które coraz bardziej przybliżają melomanów do uroczystej inauguracji Roku Chopinowskiego. Odbędzie się ona 21 lutego, w przeddzień 200. rocznicy urodzin kompozytora, w warszawskim kościele Świętego Krzyża. Uświetni ją koncert galowy w wykonaniu Marca Laforeta, laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1985 roku, oraz Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Rok Chopinowski obchodzony jest na całym świecie - zaplanowane zostało ponad 2 tysiące wydarzeń artystycznych: festiwali, wystaw, wykładów i oczywiście koncertów. W Polsce wystąpią m.in. Rafał Blechacz, Yundi Li, Martha Argerich, Dang Thai Son, Garrick Ohlsson, Daniel Barenboim i Orkiestra XVIII wieku Fransa Bruggena. W październiku w Warszawie odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Koncerty chopinowskie organizowane będą także w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki. Wiele festiwali muzycznych zadedykowało tegoroczne edycje Fryderykowi Chopinowi, m.in. Schleswig Holstein Musik Festival w Niemczech i francuski La Folle Journee de Nantes.