Początki historii grupy Tinariwen sięgają powstania niepodległościowego Tuaregów w 1963 roku w Mali. W walkach brał ojciec lidera formacji Ibrahima Ag Alhabiba, dlatego ten swoje dzieciństwo spędził w obozach uchodźców w Algierii. Na życie małego chłopca bardzo wpłynął western, który oglądał w wędrownym kinie - to właśnie w nim po raz pierwszy Ibrahim zobaczył gitarę, a następnie sam zbudował sobie instrument, na którym grał tradycyjne melodie i arabskie przeboje.

Reklama

Pod koniec lat 70. wraz z rówieśnikami Ibrahim grał już w zespole, którego muzyka była zainspirowana na równi tradycyjnymi brzmieniami Nomadów jak i Elvisem Presleyem, Led Zeppelin oraz Bobem Marleyem. Teksty formacji opowiadały o aktualnych rzeczach, nostalgii, zagubieniu oraz komentowały sytuację polityczną.

Lata 1980 - 1989 to dla członków zespołu czas dzielony pomiędzy obozy wojskowe a muzykę, w tym pisanie pieśni patriotycznych nawołujących do walki o wolność. Struktura Tinariwen jest otwarta i bardziej podobna do społeczności niż zespołu muzycznego. W 2001 roku o grupie stało się głośno za sprawą występów na niesamowitym festiwalu na pustyni, którego byli gwiazdą, a także dzięki koncertom na WOMAD i Roskilde. Europę zdobyli unikalnym połączeniem elektrycznego bluesa z tradycyjną muzyką Nomadów.

Tinariwen zagrali w Europie, Ameryce, Japonii i Australii ponad 700 koncertów, pojawiając się na takich festiwalach, jak Glastonbury (gdzie w 2009 roku zagrali na głównej scenie) czy Coachella. Do inspiracji i fascynacji ich twórczością przyznają się tacy artyści, jak Chris Martin, Bono, Thom Yorke, czy TV On The Radio.Pochodząca z Borlänge w Szwecji formacja Mando Diao, to z kolei obecnie jeden z bardziej znanych kontynentalnych zespołów rockowych, który odnosi też sukcesy na trudnym rynku brytyjskim. Ich pierwszy longplay, "Bring'Em In", został wydany w 2002 roku i był świetnie przyjęty przez szwedzką publiczność pokrywając się złotem, a następnie ukazał się też innych krajach.

Zespół wydał do tej pory pięć albumów studyjnych. Ostatni z nich, "Give Me Fire", będący wynikiem współpracy z producentami hiphopowymi przyniósł odświeżenie brzmienia i nową energię, a także chwytliwe melodie - wystarczy tylko posłuchać ich popularnego singla "Dance With Somebody".

Każdego lata Mando Diao energetycznymi koncertami podbijają festiwale Roskilde, Pinkpop, Coachella czy Rock Am Ring. Swoimi melodyjnymi piosenkami sprawiają, że wszyscy tańczą - właśnie na takie momenty czeka publiczność festiwalowa i zapewne to samo stanie się podczas Open'era.

Czterodniowy Heineken Open'er Festival zorganizowany zostanie w dniach 1-4 lipca 2010 roku. Fanów czeka 100 wykonawców na 7 scenach a także nowe pomysły i przestrzenie festiwalowe. Koncerty tradycyjnie odbędą się na lotnisku Babie Doły w Gdyni.