Kurylewicza jazz zafascynował na początku lat 50. Za tę fascynację drogo zapłacił. Wyrzucono go z krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej za granie tej muzyki. Uważano ją wtedy za "szkodliwy wytwór światowego imperializmu".
Kurylewicz jednak nie zrezygnował z jazzu i w drugiej połowie lat 50. założył Zespół Jazzowy Polskiego Radia w Krakowie, który prowadził do 1962 roku.
Urodził się we Lwowie. Tam od szóstego roku życia uczył się gry na fortepianie. Po wojnie chodził do szkół muzycznych w Gliwicach i Krakowie.
W 1954 r. kompozytor grał jako pianista w zespole MM 176; rok później założył własny kwintet, przekształcony potem w Sekstet Organowy Polskiego Radia w Krakowie (działał do 1962 r.).
W 1969 r. muzyk zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej do "Powrotu" w reż. Jerzego Passendorfera. Jako instrumentalista i dyrygent występował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Kubie.
Andrzej Kurylewicz był laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. nagrodę na II Festiwalu Polskiej Twórczości TV w Olsztynie za muzykę do serialu telewizyjnego.
To właśnie on napisał niezapomnianą melodię z serialu "Polskie drogi". Skomponował też muzykę do "Lalki" i "Nad Niemnem". W wieku 75 lat zmarł Andrzej Kurylewicz, muzyk jazzowy - pianista, trębacz, puzonista i dyrygent.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama