NNEKA W POLSCE

Reklama
  • 02.04 - KRAKÓW, Centrum Sztuki Manggha, M. Konopnickiej 26, godz. 20:00, 65 zł, 75 zł (w dniu koncertu)
  • 03.04 - WROCŁAW, Strefa WZ, Pl. Wolności 7, godz. 19:00, wstęp 67 zł, 79 zł (w dniu koncertu)
  • 04.04 - WARSZAWA, Klub Palladium, ul. Złota 7/9, godz. 20.00, wstęp 79 zł, 90 zł (w dniu koncertu)

SŁUCHAJ: Nneka na MySpace >>>

p

Nneka (właściwie Nneka Egbuna) wcale nie planowała kariery muzycznej, nigdy nie chciała być wielką artystką. Gdy miała 19 lat, przyjechała do Hamburga na studia antropologiczne. Krótko potem poznała tu DJ Fahrota i z nim zagrała swoje pierwsze koncerty.

Muzyka ją wciągnęła. W 2005 roku, gdy miała niespełna 24 lata, wydała EP-kę „The Uncomfortable Truth”, po czym wyruszyła w trasę po Europie, gdzie przed wielotysięczną publicznością supportowała m.in. swojego krajana Feli Kutiego, Seana Paula oraz zespół Gnarls Barkley.

Rok później ukazał się jej debiutancki album „Victim of Truth”. Mieszanka soulu, hip-hopu, jazzu, reggae oraz elementów muzyki afrykańskiej przyniosła młodej wokalistce uznanie nie tylko wśród fanów, ale i krytyków, którzy bez wahania okrzyknęli ją następczynią Erykah Badu i Lauryn Hill. Mało tego. Brytyjski „The Sunday Times” porównał nawet tę płytę do kultowego „The Miseducation of Lauryn Hill”. Magazyn „Blues & Soul” nazwał Nnekę królową soulu, a „Notion” napisał, że „Victim...” to album, w którym znakomicie przenikają się wpływy nigeryjskich korzeni z muzyką zachodniego świata.

Na drugie wydawnictwo osiadłej w Hamburgu Nigeryjki, „No Longer at Ease”, trzeba było czekać trzy lata. Nneka kontynuuje tu zapoczątkowany na „Victim of Truth” styl, jak sama podkreśla, krążek powstał z inspiracji muzyką Gnarls Barkley i Seana Paula. O wiele bardziej niż na pierwszej płycie zaangażowane są teksty, w których porusza problemy Afryki i jej mieszkańców, śpiewa o świecie, w którym się urodziła i wychowała