W sobotę pianiści wystąpią w toruńskim Dworze Artusa. Utwory Chopina wykonają Japonki Mana Shoji i Arisa Onoda oraz Chińczyk Muzi Zhao, Mozarta - Chińczyk Bolai Cao, a Saint-Saensa - reprezentant Stanów Zjednoczonych Malvyn Lai.

Reklama

Kolejnego dnia pianiści zaprezentują się w bydgoskim kościele pw. Bożego Ciała. Muzykę Chopina zagrają Chińczycy Boao Zhang, Aobo Dai i Yichen Yu oraz Koreanka Jaeyoon Lee, a Schumanna - Tal Walker z Izraela.

Pianistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Przez tydzień młodzi pianiści w Bydgoszczy doskonalili swoje umiejętności pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i jej dawnego studenta, zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego w 2005 r. Rafała Blechacza. W programie były codziennie zajęcia indywidualne i próby z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Reklama

Uczestnicy wcześniej byli zobowiązani do przygotowania jednego koncertu z przygotowanej przez organizatorów listy, na której znalazły się utwory kilkunastu kompozytorów. Zajęcia służyły doskonaleniu wykonania przed publicznym występem.

Według organizatorów bydgoskie warsztaty pianistyczne są jedynymi na świecie, w czasie których uczestnicy mogą ćwiczyć z orkiestrą symfoniczną.

Reklama

Organizatorem Paderewski Piano Academy było Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Zajęcia odbywały się salach miejscowej Akademii Muzycznej.