David Pichaske twórczością Dylana zajmuje się od lat 70-tych ub. wieku. Piosenkarzowi jest poświęcona jego najnowsza książka "Song of the North Country: A Midwest Framework to the Songs of Bob Dylan", w której profesor dociera do lokalnych korzeni urodzonego i wychowanego w Minnesocie artysty i odnajduje ich wpływ na jego wczesną i najnowszą twórczość.

Reklama

Wykład prof. Pichaske połączony będzie z prezentacją fragmentów utworów i tekstów Dylana zostanie wygłoszony w czwartek w świetlicy krytyki politycznej w Łodzi. Będzie tłumaczony na język polski.

Bob Dylan urodził się w maju 1941 roku w Minnesocie. Jest potomkiem żydowskich emigrantów z Odessy i Litwy. Zaliczany jest do grona największych amerykańskich kompozytorów, piosenkarzy i poetów. Swój indywidualny styl wywiódł z wielu gatunków muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country-bluesa do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu.

Jest twórcą piosenek uznawanych za hymny swojego pokolenia, jak "Blowin' in the Wind", czy "Like a Rolling Stone". Został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym najistotniejszymi w show businessie Grammy oraz Oskarem za utwór "Things have changed" pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Wonder Boys".

69-letni David Pichaske jest poetą, pisarzem, popularyzatorem literatury i wykładowcą w Southwest Minnesota State University w Marshall (Minnesota). Jako badacz literatury angielskojęzycznej zajmuje się nie tylko "kulturą wysoką, ale i popularną". Pierwszy raz przyjechał do Polski jako stypendysta Fulbrighta na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego w 1989 roku. Przez dwa lata przyglądał się zachodzącym w naszym kraju przemianom, które opisał w książce "Poland in Transition: 1989-1991".

Reklama