Nie było zaskoczenia. W roku, w którym w kinach gościła biografia zespołu, wygrał Queen. Oto jak wygląda pierwsza dwudziestka.

Reklama

1. Queen BOHEMIAN RHAPSODY
2. Dire Straits BROTHERS IN ARMS
3. Led Zeppelin STAIRWAY TO HEAVEN
4. Deep Purple CHILD IN TIME
5. The Doors RIDERS ON THE STORM
6. Pink Floyd WISH YOU WERE HERE
7. Archive AGAIN
8. John Lennon IMAGINE
9. King Crimson EPITAPH
10. Metallica NOTHING ELSE MATTERS
11. Obywatel G.C. NIE PYTAJ O POLSKĘ
12. Guns N' Roses NOVEMBER RAIN
13. Nirvana SMELLS LIKE TEEN SPIRIT
14. Eagles HOTEL CALIFORNIA
15. Pink Floyd HIGH HOPES
16. Pink Floyd SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND
17. Led Zeppelin KASHMIR
18. Czesław Niemen DZIWNY JEST TEN ŚWIAT
19. Prince PURPLE RAIN
20. Black Sabbath PARANOID


Tu znajdziecie pełne zestawienie

Zabawa jest stosunkowo prosta – słuchacze Trójki poprzez stronę internetową głosują na swe ulubione piosenki. Na tej podstawie układana jest lista, która dziennikarze Trójki: Piotr Baron, Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach i Piotr Metz prezentują na antenie w Nowy Rok. To, co dla jednych jest zabawą i okazją do posłuchania klasyki, dla innych powodem do dyskusji.

Komentujących od lat najbardziej boli powtarzalność wyników: o pierwsze miejsce rywalizują ze sobą „Brothers In ArmsDire Straits, „Bohemian RhapsodyQueen oraz „Stairway To HeavenLed Zeppelin. I to, że w prezentowanej na antenie pierwszej setce nagrań dominującym gatunkiem jest ten, który a świecie od dwóch dekad jest w największym odwrocie: rock. Obrońcy mówią, że na liście są prezentowane nagrania związane ze stacją i obecność np. klasyków hip-hopu byłaby nieporozumieniem. Dyskusja od lat jest taka sama i - zakładamy w ciemno - że w tym nie pojawią się nowe argumenty.

Prowadzący powtarzają jak mantrę, że ogłaszanie wyników to tylko zabawa, ale im częściej powtarzają swe słowa, tym więcej budzą emocji. Nie zmieni to jednak faktu, że radiowej Trójce udało się z Topu Wszech Czasów zrobić wydarzenie pozaradiowe, ogólnomuzyczne.

Jubileuszową, 25. edycję Topu Wszech Czasów poprowadzili w kolejności:

Marek Niedźwiecki (godz. 9.05-12.00)
Piotr Baron (godz. 12.05-15.00)
Piotr Stelmach (godz. 15.05-18.00)
Piotr Metz (godz. 18.05-21.00)