W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa online poświęcona 17. Festiwalowi Sacrum Non Profanum organizowanego w tym roku pod hasłem "Paderewski mniej znany, nieznany... i zakazany". Uczestniczyli w niej dyrygent i dyrektor artystyczny festiwalu Bohdan Boguszewski, pianista Karol Radziwonowicz, reżyser Stefan Szlachtycz oraz dyrektor ds. promocji DUX Recording Producers Łukasz Brzezina.

Reklama

Boguszewski przypomniał, że historia festiwalu rozpoczyna się w roku 2005. "Przez pierwsze pięć lat starałem się, żeby festiwal miał dobrych wykonawców, był na dobrym poziomie, a że wspomagali mnie w tym jeszcze dwaj moi przyjaciele niestety już nieżyjący Mikołaj Szczęsny i Marek Jasiński to było nam raźniej i dbaliśmy o ten festiwal, jak o swoje dziecko, zapraszając najlepszych wykonawców i starając się prezentować najlepsze wykonania, szczególnie polskiej muzyki. Przyszedł rok 2010 i później już żartowałem, że formułę na ten festiwal przyniósł nam sam Fryderyk Chopin. Pamiętamy, że w 2010 roku obchodziliśmy jego dwusetną rocznicę urodzin. Każdego roku obieraliśmy za swojego patrona kolejnego kompozytora" - mówił dyrygent.

Patronem tegorocznego festiwalu został polityk, premier, kompozytor, pianista Ignacy Jan Paderewski.

Dyrygent poinformował, że w tym roku festiwal ze względów pandemicznych będzie trochę skrócony i okrojony. "Będzie to trzydniowy festiwal, odbywający się w dwóch miejscach: w Szczecinie i Międzyzdrojach" - powiedział.

"Festiwal ten charakteryzuje się takim synkretyzmem sztuk. Zawsze staramy się, żeby była wystawa malarska albo rzeźbiarska, a w tym roku będziemy mieli dwa filmy - Paderewskiego życie po życiu w reż. Stefana Szlachtycza oraz drugi, krótki, reklamujący nasz festiwal Dziesięciu wspaniałych" - mówił Boguszewski.

Przekazał, że podczas festiwalu odbędzie się m.in. Koncert Muzyki Patriotycznej, a także koncert kameralny w Kościele Św. Pawła Apostoła w Międzyzdrojach.

Reklama

Radziwonowicz, który jako jedyny na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Paderewskiego, zapytany, dlaczego akurat ten kompozytor i ta postać jest tak istotna w jego karierze i życiu, powiedział, że to zasługa jego ojca, który był jego pedagogiem, jego guru muzycznym i postawił mu Ignacego Jana Paderewskiego, jako wzór do naśladowania. "Wzór jako pianisty, Polaka, patrioty, męża stanu" - wskazał.

Podkreślił, że Paderewski był "wybitnym artystą, pianistą, którego znają do dzisiejszych czasów na całym świecie". "Gdziekolwiek się przemieszczam po świecie, postać Ignacego Jana Paderewskiego jest znana, albo nawet był w tym miejscu i sam grał koncerty. Pamiętajmy, czasami minęło już ponad 100 lat, od kiedy Paderewski w danym miejscu był, wielki wirtuoz, wielki pianista, ale również znakomity kompozytor" - zaznaczył Radziwonowicz.

"Śmiało można powiedzieć, że najważniejszą cechą Paderewskiego było, że cokolwiek w życiu dokonywał, cokolwiek w życiu robił, robił dla Polski" - podsumował pianista.

W trakcie konferencji poruszono też temat albumu winylowego – Ignacy Jan Paderewski - Symfonia h-moll op.24 "Polonia" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyr. Bohdan Boguszewskiego, który uzyskał nominację do Fryderyka 2021.

Festiwal Sacrum Non Profanum rozpoczyna się 30 września w Szczecinie. Na ten dzień na godz. 12 zaplanowano pokaz filmu "Paderewskiego życie po życiu" oraz spotkanie z reżyserem filmu Stefanem Szlachtyczem.

O godz. 15 będzie można wysłuchać słuchowiska "Ignacego Jana Moment Musical", a o godz. 19 odbędzie się Koncert Muzyki Patriotycznej.

Festiwal zakończy się 2 października koncertem kameralnym w Kościele Św. Pawła Apostoła w Międzyzdrojach.