"W trakcie trwającej 6 dni operacji nasi funkcjonariusze 24 godziny na dobę dbali o bezpieczeństwo w rejonie festiwalu oraz w najbliższej okolicy. W tym okresie odnotowaliśmy54 przestępstwa i zatrzymaliśmy 57 osób (głównie za posiadanie środków odurzających i naruszenie zakazu lotów). W omawianych dniach, w rejonie objętym działaniami doszło do jednego wypadku drogowego (potrącenie pieszej)" - przekazał w poniedziałek w komunikacie zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Jak dodano, funkcjonariusze wystawili też 87 mandatów za wykroczenia.
Kontrole trzeźwości
Policja na terenie festiwalu na lotnisku Czaplinek-Broczyno działała od wtorku do niedzieli. Funkcjonariuszy z Zachodniopomorskiego wspomagali policjanci z innych województw, w tym z wielkopolskiego, małopolskiego, lubuskiego i łódzkiego, a także z Komendy Stołecznej Policji. Za bezpieczeństwo odpowiadała także m.in. straż pożarna, Żandarmeria Wojskowa, Straż Ochrony Kolei, WOPR i sanepid.
"Kluczowe były dni poprzedzające festiwal i dzień po jego zakończeniu (tj. w niedzielę - PAP), kiedy natężenie ruchu było największe. Kontrole trzeźwości pozwoliły na uniemożliwienie dalszej jazdy i stwarzania zagrożenia innym na drodze dwóm kierującym w stanie nietrzeźwości" - przekazano.
Festiwal przyciągnął tysiące osób
28. Pol'and'Rock Festival zgromadził kilkadziesiąt tysięcy osób, przez trzy dni - od czwartku do soboty - koncertowało 40 artystów, a w Akademii Sztuk Przepięknych odbywały się spotkania z pisarzami, artystami, dziennikarzami i blogerami. Festiwalowi towarzyszyły liczne wydarzenia i warsztaty organizacji pozarządowych.
Jak przekazał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, kolejny festiwal odbędzie się za rok w tym samym miejscu w dniach 3-5 sierpnia. Organizatorzy podpisali umowę dzierżawy terenu na trzy lata.
Historia Pol'and'Rock Festival
Pol'and'Rock (przez 23 edycje, do 2017 r. - Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Po raz pierwszy odbył się w 1995 r. w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim (obecne woj. pomorskie), kolejny odbył się w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następnie do 2003 r. (oprócz "Dzikiego Przystanku Woodstock" w Lęborku w 2000 r.) odbywał się w Żarach, a od 2004 do 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą.
W 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął formułę online jako "Najpiękniejsza Domówka Świata", a w ubiegłym roku na lotnisku Makowice-Płoty (Zachodniopomorskie) mogło bawić się 20 tys. zaszczepionych osób; koncerty i wydarzenia były transmitowane w internecie.
autorka: Elżbieta Bielecka