Na koncert obowiązują zapisy mailowe: info@festivalt.com (do 6 grudnia włącznie).

Kim byli Hirsz Lejb i Izrael Bakonowie?

Podczas koncertu usłyszymy utwory inspirowane twórczością kantora Hirsza Lejba Bakona (1875-1928) oraz jego syna Izraela (1910-1943). Hirsz Lejb Bakon, urodzony w Kolbuszowej, przez lata był związany z beit ha-midraszem w Chrzanowie, gdzie pełnił funkcję kantora. Ojciec i syn pozostawili po sobie niezwykłą spuściznę: zapisy nutowe (w przypadku Hirsza Lejba) oraz nagrania (w przypadku Izraela).

Reklama

Występy Mojše Band i Rachel Weston

Podczas koncertu ta historyczna warstwa ożywiona zostanie warstwą współczesną: twórczą energią i ekspresją artystyczną członków Mojše Band oraz kobiecym głosem kantorskim Rachel Weston. W ten sposób na scenie przeszłość zaistnieje razem z teraźniejszością.

Oprócz koncertu projekt zakłada także udostępnienie nagrań inspirowanych twórczością obu Bakonów online wraz z rozbudowanym kontekstem historycznym i autorską ikonografią. Utworów w nowoczesnych aranżacjach Mojše Band – zespołu specjalizującego się w reinterpretacjach tradycyjnej muzyki żydowskiej – będzie można słuchać bezpłatnie. Towarzyszące projektowi działania promocyjno-edukacyjne posłużą popularyzacji historii rodziny Bakonów oraz zwiększeniu świadomości na temat wielokulturowego dziedzictwa Chrzanowa.

Reklama

Międzykulturowe i międzypokoleniowe więzi

Projekt "Hirsz Lejb Bakon: kantor z Chrzanowa" wpisuje się w szersze działania FestivALTu, mające na celu nowoczesne upamiętnianie historycznej tkanki tego miasta. Współbrzmi on z poprzednim realizowanym tu projektem: "Wierzbą Estery", czyli formą "zielonego upamiętnienia" w przestrzeni publicznej, skupionej wokół Synagogi Wielkiej w Chrzanowie i nieistniejącego dziś Placu Estery, gdzie Bakon pełnił funkcję kantora.

Organizatorzy wierzą, że dzięki takim inicjatywom – podejmowanym wspólnie z władzami miasta i lokalnymi instytucjami – Chrzanów może dawać przykład, jak nie odcinać się od wielokulturowej przeszłości i jednocześnie odważnie patrzeć w przeszłość, jak skutecznie budować międzykulturowe i międzypokoleniowe więzi oraz na nowo odkrywać lokalne dziedzictwo poprzez muzykę, sztukę i wspólne celebrowanie wielokulturowości.

Projekt ten jest nie tyle powrotem do muzycznej spuścizny rodziny Bakonów, ile współczesną reinterpretacją ich twórczości. Połączenie kompozycji Hirsza Lejba Bakona z głosem jego syna, nowoczesnymi aranżacjami Mojše Band oraz głębokim, kobiecym wokalem kantorskim Rachel Weston tworzy unikalną muzyczną przestrzeń, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością. Bardzo cieszę się, że premiera tego projektu odbędzie się właśnie w Chrzanowie, mieście, w którym przez pokolenia żyła i tworzyła rodzina Bakonów. To symboliczne spotkanie pokoleń, w którym każda nuta oddaje pełnię emocji, a jakość wykonania gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne – mówi Magda Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu.

Trwa ładowanie wpisu