Perła rock'n'rolla. Głośna opowieść o Janis Joplin w polskich kinach
1 Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Amy Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Dziewczyny, która nie przystawała do rodzinnego obrazka, szkoły średniej (gdzie była nękana) i do studiów, gdzie wygrała konkurs na najbrzydszego mężczyznę. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.
Media
2 – W oczach Amy Berg ten życiorys nie układa się jednak w szczególny, nie daje metafory czegoś większego. Jest wyprawą od wątku do wątku, przez koncerty, zdjęcia, listy, nagrania, które swą moc zawdzięczają jedynie osobowości i znaczeniu artystki. Sama reżyserka jest bowiem postacią nieco przytłoczona, a może nawet przerażona. Wydaje jej się, że wystarczy ją przypomnieć, opowiedzieć ciężki los, wspomnieć słowa i piosenki, aby film dorównał wielkości głównej bohaterki – pisze recenzentka Stopklatki Urszula Lipińska. – Słabość dokumentu Berg wynikać może z odstąpienia autorki od epatowania sensacją. Berg nie drąży trudnych tematów, nie przeciąga Janis w jakąś konkretną stronę. Pytanie tylko, czy można udać, że Janis była – tak jak sobie tego w życiu życzyła – jak wszyscy inni i czy tak do niej podchodząc nie odbiera się jej wyjątkowości? Bo sądząc po "Janis", niestety, tak właśnie jest.
Facebook / Michael Ochs Archives
3 – Amy Berg spojrzała na Janis Joplin spoza stereotypowego rockowego spojrzenia. Udostępniona jej korespondencja Joplin umożliwiła przełamanie "legendy" zbudowanej wokół życia kontrkulturowej bogini po sukcesach w Woodstock i Monterey Pop – pisze Hubert Kuberski w portalu naekranie.pl. – Film wybitnie skierowany jest do fanów Janis Joplin, podobnie jak niedawno pokazywana "Amy" dla wielbicieli Winehouse – oba dokumenty usiłują zrozumieć, co doprowadziło ich idoli do smutnego końca.
PAP/EPA
4 "Janis: Little Girl Blue" znalazł się w programie 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, którego Amy Berg była gościem. Do szerokiej dystrybucji film trafi 22 stycznie 2016 roku. Wcześniej będzie go można zobaczyć podczas przedpremierowych pokazów w wybranych kinach sieci Multikino – 19 stycznia o godz. 20.00 (Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Jaworzno, Katowice, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Rybnik, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż, Zabrze). Bilety można nabyć w kasach biletowych kin oraz online na stronie Multikino.pl.
Media
5
Sony Music