"From Fear to Eternity" dowodzi, że brytyjska grupa dobrze się okopała na pozycji heavymetalowych weteranów i że podtrzymywanie statusu legendy interesuje ją bardziej niż praca nad nowymi numerami.
Ostatnie dwie dekady pokazują dobitnie, jak zmieniły się priorytety Bruce’a Dickinsona i jego kolegów. W tym czasie Iron Maiden wydał osiem płyt studyjnych, ale aż trzynaście krążków kompilacyjnych: pięć składanek z hitami i osiem albumów koncertowych (nie licząc DVD). Zresztą z całej trójki rockowych weteranów, którzy wystąpili na Sonisphere – oprócz Iron Maiden to Killing Joke i Motorhead – to właśnie zespół Dickinsona miał w ciągu ostatnich dwudziestu lat najmniej do powiedzenia pod względem muzycznym. A jednak to on wciąż jest gigantyczną gwiazdą, która wypełnia stadiony po brzegi. Iron Maiden solidnie zapracował na swoją sławę w latach 80., będąc najjaśniejszym punktem nurtu nazywanego New Wave of British Heavy Metal. I do dziś skutecznie to pielęgnuje, nagrywając płyty solidne, ale niezaskakujące.
"From Fear to Eternity" na dwóch krążkach zbiera to, co najlepsze z ostatnich dwóch dekad działalności Iron Maiden. Od motorycznych, rockandrollowych numerów w rodzaju "Holy Smoke", po bombastyczne, długaśne utwory, jak "Paschendale". Oczywiście znalazło się też miejsce dla trzech numerów z płyt, na których wokalistą Iron Maiden był Blaze Bayley – na wszelki wypadek są to jednak wersje koncertowe, zaśpiewane już przez Dickinsona.
Pytanie tylko, komu potrzebna jest kolejna kompilacja hitów Iron Maiden? Paradoksalnie nie fanom zespołu, którzy przecież i tak mają te utwory na innych płytach. Jednak o ile trudno mi sobie wyobrazić płytotekę wielbiciela metalu – czy w ogóle rocka – bez klasycznych albumów Ironów nagranych w latach 80. (zwłaszcza "Killers" czy "The Number of the Beast"), o tyle wszystko, co zespół nagrał po 1990 roku, można było bez większego żalu pominąć. "From Fear to Eternity" przyda się przede wszystkim słuchaczom, którzy chcą bezboleśnie wypełnić tę lukę w płytotece.
Reklama
IRON MAIDEN | From Fear to Eternity: The Best of 1990 – 2010 | EMI
Reklama