Opolski festiwal, będący dawniej wylęgarnią talentów na miarę Ewy Demarczyk oraz szlagierów w rodzaju "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, przypomina samochód bez hamulców na wstecznym biegu, z którego uciekł kierowca. Auto niebezpiecznie zbliża się ku przepaści muzycznego zaścianka, a na na horyzoncie nie widać odważnego, który zaryzykowałby wskoczenie do pojazdu i wyprowadzenie na prostą.

Próżno dziś w Opolu szukać dźwiękowych nowinek czy wykonawców prezentujących to, co we współczesnej polskiej muzyce rozrywkowej najciekawsze. Dlatego też ta niegdyś stolica polskiej piosenki jawi się dziś raczej zapyziałą mieściną, w której ze strachu przed niezrozumieniem słychać tylko te melodie, które Polacy dobrze znają. Ergo nie wyłączą telewizorów ani też nie opuszczą demonstracyjnie opolskiego amfiteatru.

Sopot, Opole i inne polskie festiwale handlujące muzyczną starzyzną >>>

Organizatorzy chętnie sięgają po festiwalowe pewniaki - sprawdzone, bezpieczne kompozycje, wylansowane w tym samym Opolu... kilkadziesiąt lat temu! Co roku podają więc coraz starsze kotlety, dla zmylenia czujności konsumenta, podlane innym sosem. W 2008 były to recitale Maryli Rodowicz, Bajmu i Ryszarda Rynkowskiego, na organizowanej po raz 46. imprezie przebojom sprzed lat nadano smak Superduetów. Na scenie pojawią się "młodsi, ale już bardzo znani, którzy zaśpiewają swój przebój. Potem na scenie pojawi się wykonawca ze starszego pokolenia i razem zaśpiewają kolejny przebój" - można przeczytać na festiwalowych stronach Telewizji Polskiej.

A duety nie tylko nie wyglądają "super", ale i przypadkowo, choć jak zapewnia dyrektor artystyczny festiwalu, Roman Rogowiecki, "nie ma tu miejsca na przypadek". Gwiazdy ponoć same podobierały się w pary, decydując, co mają śpiewać. Teorię o całkowicie naturalnym doborze niecodziennych par mieszanych, legend muzyki i artystów młodszego pokolenia, burzy wypowiedź Ireny Jarockiej na filmiku zamieszczonym na stronach TVP: "dostałam telefon z Telewizji z pytaniem, czy chciałabym zaśpiewać z Piotrem Kupichą na festiwalu w duetach... od razu się zgodziłam".

Efekt tego "naturalnego doboru" jest, oględnie mówiąc, dość egzotyczny. Na pierwszy ogień w niedzielny wieczór pójdzie zespół Big Cyc, który na użytek wspólnego odśpiewania "O szala-la-la" pożeniono z obchodzącym w tym roku 25-lecie artystycznej działalności Shakin' Dudim. Pal licho rozważania, dlaczego akurat ich sobie przeznaczono, bo rodzi się tu wątpliwość innej natury: kto w tej parze jest legendą, a kto reprezentuje tego "młodszego, ale już bardzo znanego"? Nie mając dzikiej radości z zaglądania gwiazdom w metrykę wypada jednak nadmienić, że zespół Krzysztofa Skiby trudno zaliczyć do młodzików. To całkiem nobliwa, bo już 20-letnia, formacja.

Trudno przed tym i pozostałymi występami nie czuć podekscytowania - niemal takiego, jak Irena Jarocka, która wykonanie utworu "Beatlemania Story" do spółki z Piotrem Kupichą skomentowała słowami "mam małego motyla w brzuchu przed tym występem". Motyl całkiem wielki rośnie w trzewiach na myśll, co też wyjdzie z mariażu Ivana Komarenki, który tym razem bez wsparcia Delfina pojawi się u boku legendy jednego przeboju z lat 80., grupy Bolter. Ani chybi "Daj mi tę noc", "Czarna dziewczyno"...

Co dalej? Dalej już tylko festiwalowe wygi, swoisty skład "artystów obowiązkowych", bez obecności których Opole nie byłoby Opolem. NIe zabraknie więc ani Jerzego Połomskiego, ani Wojciecha Gąsowskiego, ni Skaldów czy wreszcie Ryszarda Rynkowskiego, którzy po raz enty spróbują zelektryzować publikę swoimi nieśmiertelnymi hitami. Ten ostatni objawi się zresztą dwukrotnie, w piątek prezentując premierowe "Leżę sobie" , a w niedzielę z carycą młodego pokolenia polskich wokalistek, Kayah, "Pijąc za błędy".

Ach, gdybyż tak i Opolu chciało się ocknąć, wypić za błędy i skończyć na dobre ze starymi kotletami... Marzenia ściętej głowy?

KONCERTY 46. KRAJOWEGO FESTIWALU PIOSENKI POLSKIEJ W OPOLU:

 • 12 czerwca (piątek): Debiuty, Premiery
 • 13 czerwca (sobota): Superjedynki, Kabareton
 • 14 czerwca (niedziela): Superduety
  1. Kasia Kowalska i Wojciech Gąsowski
  2. Kayah i Ryszard Rynkowski
  3. Piotr Kupicha i Irena Jarocka
  4. Kasia Cerekwicka i Marek Jackowski & The Goodboys
  5. K.A.S.A. i VOX
  6. Ewelina Flinta i Tilt
  7. Łukasz Zagrobelny i Halina Frąckowiak
  8. Big Cyc i Shakin Dudi
  9. Jerzy Połomski i Łzy
  10. Ivan Komarenko i Bolter
  11. Justyna Steczkowska i Bogusław Mec
  12. Patrycja Markowska i Maciej Maleńczuk
  13. Reni Jusis i Skaldowie
  14. Andrzej Piaseczny i Krystyna Prońko
  15. Edyta Górniak i Zbigniew Wodecki