Bates to jeden z najbardziej uniwersalnych muzyków z Wysp Brytyjskich: jazzman, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. W życiorysie ma współpracę z Evanem Parkerem, Anouarem Brahemem, a także nową aranżację muzyki z płyty Beatlesów „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. W Bielsku-Białej zaprezentował materiał z ostatniej płyty swego tria Beloved - „The Study of Touch”.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podkreślił, że tegoroczna edycja Jazzowej Jesieni jest już drugą bez udziału Tomasza Stańki, który festiwal stworzył i od początku nim kierował. „To jednocześnie pierwsza odsłona bielskiej imprezy, której programu nie skomponował wybitny trębacz. Zadania tego podjęła się jego córka – Anna” – mówił Klimaszewski.

„Tato kochał Bielsko-Białą i ta miłość jest odwzajemniona” – powiedziała podczas otwarcia festiwalu Anna Stańko.

Zespół tworzący tegoroczną Jazzową Jesień zapewnił, że dołożył starań, by program „zachował ducha Tomasza Stańki”. „Na scenie zobaczymy jego muzycznych przyjaciół oraz artystów, których drogi w ten czy inny sposób zbiegają się z jego muzycznymi zainteresowaniami” – wskazali organizatorzy.

Rzecznik festiwalu, Iwona Kamińska-Gosk powiedziała, że spośród przyjaciół Stańki w Bielsku-Białej koncertowali będą m.in. włoski pianista Giovanni Guidi, który wykona kompozycję „Tomasz”, nagraną na najnowszej płycie jego kwintetu „Avec les Temps”.

Wystąpi też pianista Marcin Wasilewski, z którym Stańko pracował ponad ćwierć wieku. Towarzyszyć mu będą członkowie jego tria - Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz, orkiestra kameralna Aukso z Tychów oraz izraelski trębacz Avishai Cohen. Zagrają kompozycje mistrza napisane dla kina. Bielska publiczność usłyszy m.in. motywy z filmów „Pożegnanie z Marią” i „Reich”, spektaklu „Balladyna” oraz widowiska teatru telewizji „Peyotl”.

Obok Cohena, na Jazzowej Jesieni z trąbką wystąpi także Ambrose Akinmusire, jeden z najważniejszych twórców w katalogu słynnej Blue Note Records.

Iwona Kamińska-Gosk poinformowała, że tegoroczną Jazzową Jesień zdominuje jednak nie trąbka, a fortepian. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury, oprócz Batesa, wystąpią takie gwiazdy, jak Brad Mehldau i Tigran Hamasyan. Zabrzmi również gitara Davida Torna. Finałem Jazzowej Jesieni będzie koncert jednej z najważniejszych postaci współczesnego jazzu – Jasona Morana.

Bielska Jazzowa Jesień jest jednym z najistotniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki. Gościła wiele sław. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughlin, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz Tomasz Stańko.