W badaniach przeprowadzonych przez Kaplan International Colleges legendarny jamajski muzyk Bob Marley i jego piosenki okazały się bezkonkurencyjne. Utwory takie, jak "No Woman No Cry" i "One Love" znalazły się w czołówce najchętniej wybieranych przez nauczycieli i uczniów jako pomoc w przyswajaniu angielszczyzny.

Reklama

Córka Boba Marleya, Cedella nie kryje zadowolenia. – Muzyka mojego ojca wciąż porusza tyle osób! – powiedziała. – To wspaniale, że jego opowieści przyczyniają się do popularyzacji języka angielskiego – dodała.

Tuż za królem reggae uplasowała się królewska para muzyki pop – Michael Jackson i Madonna. Zaskakującym okazał się fakt, że najpopularniejsze obecnie gwiazdy piosenki, Lady Gaga i Justin Bieber nie znalazły uznania wśród uczących się języka angielskiego. Kontrowersyjna artystka i nastoletni piosenkarz zdobyli zaledwie 5 proc. głosów. Weteranom rocka pokroju The Beatles czy Rolling Stones nie udało się trafić do zestawienia.

Bob Marley, czyli Nesta Robert Marley urodził się 6 lutego 1945 r. we wsi Nine Mile na Jamajce. W 1963 r. wraz z kilkorgiem przyjaciół założył swój pierwszy zespół The Teenagers, który wykonywał muzykę ska i rocksteady. Po kilku latach wspólnego grania zespół przemianowano na The Wailers. Po serii płyt nagranych dla lokalnej wytwórni Bob Marley wraz z towarzyszącym mu zespołem podpisał kontrakt z koncernem CBS, na mocy którego ukazał się w 1973 r. album "Catch A Fire". Zawierający przeboje "Stir It Up" i "Concrete Jungle" krążek zyskał uznanie prasy muzycznej oraz słuchaczy i wywindował jamajskich muzyków na szczyt. Kolejne płyty, takie jak "Natty Dread" i "Exodus" ugruntowały pozycję Boba Marleya & The Wailers na światowej scenie muzycznej. Kompilacja największych przebojów jamajskiego muzyka i jego zespołu zatytułowana "Legend" jest najlepiej sprzedającym się albumem reggae wszech czasów – od premiery w 1984 r. płytę zakupiło ponad 15 milionów słuchaczy.