W lineupie Open'era znalazło się kilkudziesięciu artystów z Polski. Dla jednych będzie to najważniejsze wydarzenie w dotychczasowej karierze, inni mają już za sobą udane koncerty na dużych festiwalach. W Gdyni grał już chociażby zespół Sorry Boys, który tym razem powróci na Open’era zaledwie kilka tygodni po doskonałym koncercie na Orange Warsaw Festivalu (rozmowa z wokalistką obok). Koncert na tym festiwalu będzie zapewne jednym z największych wydarzeń w życiu znakomitego debiutanta Piotra Zioły.

Reklama

Jednym z wydarzeń imprezy może być występ Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch & Mitch, którzy wspólnie odświeżyli materiał Wodeckiego nagrany pierwotnie w 1976 roku. Wydali go w zeszłym roku na fenomenalnej płycie "1976: A Space Odyssey", która pokryła się u nas złotem. Obok ich wspólnego koncertu na pewno też warto wybrać się na występy Zamilskiej, która swoimi dotychczasowymi alternatywnymi dokonaniami podbiła serca zagranicznych krytyków muzycznych, projektu Stara Rzeka Kuby Ziołka, także docenionego za granicą, czy rockowego Terrific Sunday. Postarajcie się też trafić na koncert Dawida Podsiadło, Baasch, Jaaa!, Kamp!, Jacka Sienkiewicza, Julii Pietruchy, Korteza, Nagrobków, Marii Peszek i Shy Albatross.

Od lat tłumy przyciągają na festiwalu wydarzenia pozamuzyczne. W tym roku nie powinno być inaczej. W Kinoteatrze zostaną pokazane dwa spektakle. Debiut Anny Karasińskiej "Ewelina płacze", o którym Jacek Wakar pisał w Kulturze: – Dowcipnie i bez odrobiny patosu obnaża kłamstwo teatru, zdziera z niego blichtr i z wyczuciem pokpiwa. Grają m.in. Rafał Maćkowiak i Adam Woronowicz. "Samotność pól bawełnianych", czyli połączenie teatru, performance'u i koncertu z udziałem grającego na żywo zespołu Natural Born Chillers. Dodatkowo w Beat Stage będzie można obejrzeć eksperymentalne "Zrób siebie" wyprodukowane przez Komunę//Warszawa.

Reklama

W Kinoteatrze nie zabraknie też spotkań z pisarzami. W rozmowach wezmą udział Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski i Jacek Hugo-Bader. Ponownie doszło do współpracy Open’era z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tym razem pokazana zostanie wystawa „140 uderzeń na minutę. Kultura rave i sztuka w latach 90. w Polsce”. Wśród artystów znaleźli się m.in. Paweł Althamer, Rafał Bujnowski, Marta Deskur, Grupa Ładnie, Marcin Maciejowski, Paweł Paulus Mazur, Yach Paszkiewicz i Józef Robakowski. Będą też strefy mody, sportu i dla dzieci.