Dziś poznaliśmy dwa ważne dla polskiej sceny raporty. Pierwszy przedstawia listę najchętniej kupowanych płyt w naszym kraju w pierwszym półroczu 2019 roku. Drugi, Airlpay Chart, to zestawienie za analogiczny czas przedstawiające najczęściej grane piosenki w polskich rozgłośniach radiowych.

Reklama

Najchętniej kupowanym albumem fizycznym w pierwszym półroczu br. była płyta "Wojtek Sokół", autorstwa Sokoła, która od dnia premiery – 15 lutego – nieprzerwanie utrzymuje się na liście.

Trwa ładowanie wpisu

Natomiast w stacjach radiowych królował remiks utworu "Freed From Desire", przygotowany przez pochodzącego z Portugali DJ-a Drenchilla oraz Indiianę.

Trwa ładowanie wpisu

Już tradycyjnie polscy artyści są zdecydowanie lepiej widoczni na listach sprzedaży niż na playlistach radiowych. W półrocznym zestawieniu OLiS na 100 pozycji 70 przypadło polskim twórcom. Tylko w pierwszej dziesiątce 8 albumów należy do rodzimych artystów, z czego 5 albumów to albumy hiphopowe: oprócz Sokoła w top 10 pojawili się O.S.T.R. z albumem "Instrukcja obsługi świrów" na miejscu 3., Pro8L3M i "Widmo na miejscu" 4., Dawida Podsiadły "Małomiasteczkowy" na miejscu 6., "Blur" Małpy na miejscu 7., Kali/Magiera i "Chudy chłopak" na miejscu 8., "Męskie Granie 2018" na miejscu 9. i Pawła Domagały "1984" na miejscu 10.

Media

W półrocznym zestawieniu AirPlay pierwszy polski artysta pojawił się dopiero na pozycji 11. i jest to Marcin Sójka ze swoim debiutanckim singlem "Zaskakuj mnie". Kolejni rodzimi twórcy na playlistach radiowych to: C-Bool z remiksem "Rumors" na pozycji 14. oraz Krzysztof Zalewski z utworem "Kurier" na pozycji 18. W całym zestawieniu AirPlay na 100 pozycji polskim twórcom przypadło 29 miejsc.

Media

Raporty przygotował Związek Producentów Audio Video.

nieznane