Wszechstronny i kunsztowny artysta; urzekająca osobowość sceniczna; grając chce dać się ponieść i opowiedzieć historię” – ocenili komentatorzy fińskiej telewizji Yle.

Matematyk za fortepianem” – tak o zwycięzcy pisze w piątek największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”, zwracając uwagę, że 24-letni Pawlak, ukończył nie tylko gdańską Akademię Muzyczną, ale także studia matematyczne.

Reklama

Matematyką wciąż się zajmuję, ale wierzę, że prawdziwą karierę zrobię jako pianista koncertowy” – mówił Pawlak w czwartek wieczorem przed ogłoszeniem wyników. Przyznał, że wykształcenie matematyczne wpływa również na tworzenie muzyki, a dzięki logice łatwiej „uporządkować muzyczne uniesienia emocjonalne”. „Może to pomaga mi zachować spokój na scenie” – podsumował.

Nagroda również finansowa

Polak, jako zwycięzca konkursu, otrzymał 30 tys. euro. Drugie miejsce zajął Bogdan Dugalić z Serbii, a trzecie Duńczyk David Munk-Nielsen.

Reklama

Helsiński konkurs, określany też jako „spotkanie młodych wirtuozów fortepianu”, jest organizowany od 1945 r. ze środków przekazanych krajowej Akademii Sibeliusa przez miłośniczkę muzyki Marię (Maj) Lind (1876-1942), która studiowała grę na fortepianie w fińskim Kuopio oraz rosyjskim Petersburgu. Od 2002 r. konkurs ma rangę międzynarodową i odbywa się co pięć lat.

Do tegorocznego konkursu - trwającego od 14 do 27 października) zgłosiła się rekordowa liczba chętnych - 270.