Uroczyste wręczenie statuetek dla najlepszych czarnoskórych artystów odbyło się 30 września po raz pierwszy nie w Londynie, a szkockim Glasgow. Mocnym punktem imprezy był hołd, jaki La Toya z bratem Jermaine'em złożyli Michaelowi.

Tak piosenkarka mówiła o królu popu: "Był największą gwiazdą, jaką kiedykowiek widziano. Jego muzyka przetrwa pokolenia" - obiecywała. - "Był największym artystą wszech czasów, przekraczającym wszelkie bariery - społeczne, rasowe, pokoleniowe" - dodała, a potem zaprosiła na scenę Jermaine'a.

"Mój brat był dla mnie wszystkim. Był wspaniałym artystą i człowiekiem" - tak rozpoczął wokalista swoją przemowę. - "Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby ocalić i kontynuować jego spuściznę" - obiecał.

Triumfatorką ceremonii rozdania nagród była wspomniana Beyonce, którą uhonorowano tytułem "najlepsza artystka miedzynarodowa", a teledysk piosenki "Single Ladies" okrzyknięto "wideoklipem roku". Dwukrotnie po odbiór nagrody był także wzywany na scenę brytyjski boysband R&B, JLS (zdobywcy wyróżnień w kategoriach "debiut" i "najlepsza piosenka") oraz londyńska grupa hip-hopowa N-Dubz ("najlepszy wykonawca brytyjski" oraz "najlepszy album").

Oto pełna lista nagrodzonych:

Najlepszy międzynarodowy wykonawca: Beyonce Knowles
Najelpszy wykonawca R&B: Keri Hilson
Najlepsze wideo: "Singles Ladies (Put a Ring on It)" - Beyonce Knowles
Najlepszy wykonawca hip-hop: Chipmunk
Najlepszy debiut: JLS
Najlepszy wykonawca brytyjski: N-Dubz
Najlepszy album: "Uncle B" - N-Dubz
Najlepsza piosenka: "Beat Again" - JLS
Najlepszy wykonawca reggae: Sean Paul
Najlepszy wykonawca jazzowy: Yolanda Brown
Najlepszy DJ: Trevor Nelson
Najlepszy wykonawca gospel: Victizzle
Najlepszy wykonawca afrykański: Nneka

p