Gately zatrzymał się na hiszpańskiej wyspie ze swoim partnerem, Andrew Cowlesem. W niedzielę dołączyli do nich członkowie grupy Boyzone.

Gazeta "The News of the World" podaje, że Gateley zmarł po tym, jak wypił spore ilości napojów wysokoprocentowych. "Stephen poszedł po prostu na parę drinków, potem wrócił, zasnął i już się nie obudził" - poinformował bliski przyjaciel zmarłego muzyka.

Pięcioosobowy boysband do życia powołał Louis Walsh, odpowiadający za powstanie takich grup jak Girls Aloud czy Westlife. Największe triumfy na brytyjskich listach przebojów chłopaki z Boyzone święcili między rokiem 1994 a 2000.

W roku 2000 z zespołu odszedł jeden z jej filarów, Ronan Keating, który rozpoczął solową karierę. Boyzone zawiesiło działalność, występując potem okazjonalnie w latach 2007-2008.

Ujawnienie orientacji homoseksualnej przez Stephena Gately'a - członka zespołu skeirowanego do nastoletniej, żeńskiej publiczności - było sensacją na skalę światową. Muzyk pobrał się ze swoim przyjacielem w 2006 roku.